Rastgele sayısal işaretlerin ölçümünü ve üretimini sağlayan devreler ve sistemler
- Tez No: 34758
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, rastgele sayısal işaretlerin ölçümü için elektronik ve bilgisayarlı ölçme devreleri tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu ölçme işlemindeki işaretler analiz edilmiş ve bu işaretlerle eş özellikte yapay işaretleri üreten sayısal elektronik devreler tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen ölçüm sistemi, yazılım ile desteklenmiş programlanabilir sayıcı/zamanlayıcı donanımı. içerir. Bu ölçüm sistemi, zaman aralığı rastgele değişen sayısal işaretleri,, 200ns ile 20jta arasında değişen ayırıcılık ile ölçmeyi ve depolamayı sağlar. Gerçekleştirilen diğer sistem, 100ns ile 10ps arasında değişen ayırıcılık ile zaman aralığı 100ns ile 0.1s arasında değişen yalancı rasgele sayısal işaretler üretir. Oreteç sisteminin karakteristiği, üreteç yazılımı ile istenen parametreler için tanımlanabilir. Son bölümde, tasarlanan ve gerçekleştirilen yalancı rastgele sayısal işaret üreteç sisteminin çıkış işareti, tasarlanan ve gerçekleştirilen ölçüm sistemi ile ölçülmüştür. Ölçülen bilgiler, matematik ve istatistik analiz yazılımları ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electronic and computer circuits have been designed and realised for measuring random digital signals. Additionally, these random signals have been analysed in measuring process and a digital electronic circuit has been designed and realised to emulate these signals. The realised measuring system mentioned above includes a programmable counter/timer hardware system supported with the software programmes. This measuring system measure and stores the signals whose time interval can be changed in the range of 200 ns to 20 us resolution. The realised pseudo-random digital signal generator system generates the signals having 100 ns to 0.1 s time interval with range of 100 ns to 10 fis resolution. The characteristic of the realised generator system can be defined for the required parameters using supported software. Finally in the last part of the thesis, output signal of the designed and realised pseudo-random digital signal generator system is measured with the designed and realised measuring system. The measured data has also been analysed using mathematical and statistical software analysis programmes and the results are shown.