( V,k,x )-parametreli simetrik dizaynın A çakışım matrisinin AH büzülmüş matrisi ile üretilen kodlar ve özellikleri
  1. Tez No: 34759
  2. Yazar: NİLGÜN AYGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BALKANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir (v, k, X) - Parametreli Simetrik Blok Dizaynın çakışım matrisinin büzülmüş matrisi ile kodlar Üretilmiş ve bunların özelikleri incelenmiştir. îki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü, orijinal kısım için gerekli olan temel tanım, teorem ve kavramlara ayrılmıştır. Çalışmamızın orijinal kısmını oluşturan ikinci bölümde, v mertebeli değişmeli bir G grubundaki bir (v, k, X) parametreli fark kümesinin gelişmesi olan (v, k, X) simetrik dizaynın çakışım matrisinin büzülmüşü olan AH ile lineer kodlar üretilmiş bunların self - ortogonal olma koşulları ile bazı özelikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we obtained codes generated by the contraction of the incidence matrix of a symmetric block design with parameters (v, k, X) and we examined the properties of these codes. The study consists of two chapters. Chapter I contains the basic definitions and the theorems about the subject. Chapter II is the original part of the thesis. In Chapter II we have a (v, k, X) - difference set in an abelian group of G of order v. By using this set the development of (v, k, X)- difference set is obtained which is a symmetric design. By contracting the incidence matrix of the symmetric design, AH is obtained. We introduce some new properties of the codes generated by contracted AH, that the codes are self-ortogonol.