Prematüre bebeklerde total parenteral beslenmeden tam enteral beslenmeye farklı geçiş yöntemlerinin klinik sonuçlara etkileri
Clinical endpoints in premature infants with different regimens of weaning total parenteral nutrition
  1. Tez No: 347588
  2. Yazar: MELTEM KOYUNCU ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: Prematüre bebeklerin, özellikle çok düşük doğum ağırlıklı (VLBW) infantların hayatın erken dönemlerinde beslenmeleri total parenteral nutrisyon (TPN) desteğine bağımlıdır. TPN?nin ne zaman, nasıl başlanacağı ve nasıl arttırılacağı ile ilgili son yıllarda çok fazla sayıda çalışma yapılmış ve bu çalışmaların sonucunda yaygın kabul görmüş öneriler oluşturulmuştur. Ancak gerek çalışmalarda gerekse otorite önerilerinde TPN?nin nasıl kesileceği ve tam enteral beslenmeye nasıl geçileceği yeterince açık değildir. AMAÇ: Bu çalışma ile gestasyon yaşı 32 haftanın altında doğan prematüre infantlarda TPN desteğinden ayrılma aşamasında gereksinimleri olan düzeyde protein, yağ ve enerji oranlarının tümüyle sağlanmasına yönelik uygulanan yeni TPN?den ayırma protokolünün önceki uygulamaya göre biyokimyasal parametreler, büyüme ölçümleri, prematürite sorunları, hastanede yatış süreleri ve ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ünitemizde Mayıs 2012-Mayıs 2013 tarihleri arasında yatarak takip edilen ?32. gestasyonel haftada doğan 50 prematüre infant çalışmaya dahil edildi. İlk 6 ay uygulanan mevcut protokolün ardından ikinci 6 ayda yeni protokol uygulanarak çalışma tamamlandı. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, majör morbiditeleri, uygulanan tedavi ve laboratuar verileri ile ayrıntılı antropometrik özellikleri ve uygulanan beslenme protokolüne ait veriler kaydedildi. Taburculuk ve doğum ağırlığı z-skoru farkı ve taburculukta belirlenen büyüme hızları hesaplandı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 50 infantın ilk antropometrik değerlendirmesinde SGA oranı kontrol grubunda %12 (n=3), çalışma grubunda % 8 (n=2) olarak bulundu. Maternal, perinatal ve klinik özellikleri değerlendirildiğinde iki grup arasında fark saptanmadı. Hastaların ortalama doğum ağırlığı (DA), DA persentili ve DA z skoru, doğum boyu (DB), DB persentili ve DB z skoru, doğum başçevresi (DBç), DBç persentili ve DBç z skoru benzer olarak saptanırken, taburculuk sırasında yapılan antropometrik değerlendirmelerde ulaşılan VA z skoru ve VA persentili ölçümlerinin çalışma grubunda istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklı olduğu bulundu (sırasıyla p=0,03, p=0,02). Doğum tartısına ulaşma zamanı benzer olan iki grupta postkonsepsiyonel 36. hafta ve taburculuk sırasında bakılan büyüme hızları ve z skoru değişimleri arasında fark olmadığı görülürken, EUBG gelişme oranı kontrol grubunda anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,009). Ölçümle elde edilen nütrisyonel özellikler değerlendirildiğinde enteral beslenmeye başlanma günü, total enteral beslenmeye geçiş günü ve parenteral beslenme gün sayısı açısından her iki grup arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Nutrition of premature newborns, especially very low birth weight (VLBW) infants in early periods of life is provided by total parenteral nutrition (TPN) support. There have been an increasing number of studies in recent years about the starting time, how to begin and how to increase TPN dose and, commonly accepted recommendations were generated. There is no clear study data or author recommendations concerning any regimen about weaning TPN and passing to full enteral nutrition. OBJECTIVE: A new weaning regimen from TPN was compared with the older one in premature infants of lower than 32 weeks gestational age. The nutrition protocols were prepared to fully provide the necessary levels of protein, lipid and energy needs in those infants in the stage of weaning TPN. Biochemical parameters, growth measurements, prematurity disorders, hospitalization durations and extrauterine growth retardation were compared between groups clinical endpoints. MATERIAL AND METHODS: 50 premature newborn born at ?32 weeks gestational age and followed in our neonatal intensive care unit between May 2012 and May 2013 were included. The older protocol was given to the newborns for first 6 months and the newer protocol was given in the 2nd 6 month period of time. Data of demographics, major morbidities, treatments given, laboratory results, detailed anthropometric measurements and nutrition protocol given were recorded. Substraction of z-scores at the date of hospital discharge and delivery, and growth velocities determined at hospital discharge were calculated. RESULTS: Initial anthropometric evalaution of the 50 premature newborns showed SGA rates were 12% (n=3) and 8% (n=2) in control and study groups, respectively. There were no difference between maternal, perinatal and clinical features among groups. Mean birth weigth (BW), BW percentile and BW z-score, birth length (BL), BL percentile and BL z-score, head circumference (HC), HC percentile and HC z-score were similar among groups. But reached body weight (BW) z score and BW percentile found at antropometric measurements performed at hospital discharge were statistically different in study group (p_0,03 and p=0,02, respectively). Time period of reaching birth weight, growth velocities calculated at 36th week and hospital discharge and changes in z-scores were similar in both groups. EUGR was found higher in control group at a statistical significant level (p=0.009). Nutritional features found with measurement as starting day of enteral nutrition, beginning day of full enteral nutrition and number of days of enteral nutrition were not diiferent among groups. There were no differences between total protein, lipid and caloric amounts provided at postnatal first week among both group.