Atriyoventriküler septal defektlerde üç boyutlu ekokardiyografi
Three-dimensional echocardiography in atrioventricular septal defects
- Tez No: 347589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: İki boyutlu transtorasik ekokardiyografi'de (2B-EKO) kalp yapılarının gerçek uzaysal özelliklerinin anlaşılabilmesi, görüntülerin zihinsel üç boyutlu yorumlama işlemlerinden geçirilmesini gerektirmektedir. Bu gereksinimi azaltabilmek amacıyla geliştirilen üç boyutlu transtorasik ekokardiyografi (3B-EKO) ile ilgili çalışmalar henüz çok yenidir. Bu çalışmada atriyoventriküler septal defekt (AVSD)' lerde 3B-EKO verilerinin, 2B-EKO ve cerrahi bulgular ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Prospektif yürütülen bu çalışmaya polikliniğimize başvuran ve AVSD tanısı ile cerrahiye verilmesi planlanan hastalar dahil edildi. Operasyondan kısa bir zaman öncesinde yapılan rutin 2B-EKO 'da AVSD? nin tipi, ASD ve VSD? nin en geniş çapı, AV kapakçık sayısı, AV kapak yetersizliğinin lokalizasyonu ve derecesi, Rastelli sınıflaması ile eşlik eden bulgular belirlendi. Ardından matrix prob ile tam hacimli ham 3B-EKO verileri elde edildi. Veriler DICOM formatında DVD? de saklandı ve daha sonra ayrı bir zamanda cihaz üzerinde bulunan Q-Lab programında çalışıldı. Tam düzeltme operasyonu yapılan hastaların operasyon sırasında AVSD? nin tipi, AV kapak yapısı, AV kapakçık sayısı, primum ASD, sekundum ASD, inlet VSD? lerinin boyutları ölçüldü. Rastelli sınıflaması yapıldı. AV kapakların fotoğrafı çekildi. Fotoğraf kalitesi yetersiz olan hastaların kapak yapısı ve defekt özellikleri kâğıda çizilerek cerraha onaylatıldı. Veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 40 ± 52,5 ay (2-196), ortalama ağırlığı 12,67 ± 11,5 kg (4,25-56), ortalama boyu 82,24±26,87 cm (55-170) olarak bulundu. 27 hastanın (14'ü kız, 13'ü erkek) 10' u parsiyel, 17? si komplet AVSD idi. 13 hastada Down sendromu mevcutken 14 hasta normal bulundu. Toplam 9 hasta tam düzeltme operasyonuna verildi. 3B-EKO ile ASD ve VSD' nin boyut, şekil ve AV kapak morfolojisi tüm hastalarda tam olarak gösterildi. 3B-EKO? da defektlerin dikey ve yatay eksenlerden oluşan düzensiz elipsoid yapılar olduğu, dikey ekseni AV kapaklar ile septum uçları arasındaki mesafenin oluşturduğu yatay eksenin ise AV kapakların altında kapaklara paralel uzandığı izlendi. 3B-EKO ölçümleri, 2B-EKO ve cerrahi ile karşılaştırıldığında aralarında pozitif korelasyon saptandı (Spearman?s testi).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Appropriate understanding of the real spatial features of the heart anatomy often requires the construction of mental 3D images in 2D echocardiography. Studies performed by 3D echocardiography that was developed in order to reduce this requirement are new. In this study, we aimed to compare 2D and 3D echocardiographic informations and surgical findings of those patients with AVSD. METHODS: The patients with AVSD who were diagnosed and followed by pediatric cardiology section and considered the need for surgery were admitted to this study, prospectively. By 2D echocardiography, performed with in a short time before the surgery, type of AVSD, maximal distance of ASD and VSD, AV valve leaflet count, localisation of AV valve regurgitation, Rastelli classification were determined. Then full-volume 3D echocardiogaphic datas were obtained. The 3D datasets were saved on the machine?s hard drive in DICOM format, and later transferred onto DVD for offline analysis. In different time the datasets were evaluated using Q-Lab program. At the surgery, surgical findings of the patients who underwent to total correction were collected. All these findings obtained by 2D, 3D echocardiography and surgery were compared statistically. RESULTS: Of the 27 patients (14 females, 13 males) the mean age was 40 ± 52.5 m (2-196), the mean weight was 12.67 ± 11.5 kg (4.25-56), the mean height was 82.24 ± 26,87 cm (55-170). Ten patients had partial AVSD, 17 patients had complete. According to physical examination, while 13 patients with Down?s syndrome, 14 patients were found to be normal. Nine patients were undergone to total corrective surgery. In all patients, the sizes and shapes of ASD, VSD and AV valve morphology were shown completely by 3D echocardiography. The defects were showing an ellipsoidal and irregular shape samples in 3D echo, and consisted of vertical and horizontal axes. The vertical axis was determined as the distance from the AV valve to the edge of the septum, whereas the horizontal axis was the distance between the top of septum and posterior margin of the defect lying along with the AV valves. There were positive correlation between 2D-3D and 3D-surgical measurements of these defect sizes (Spearman?s test).