Subklinik hipotiroidili çocuklarda L-tiroksin tedavisinin sol ventrikül fonksiyonlarına etkisi
The effect of L-thyroxine treatment on left ventricular functions in children with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 347587
  2. Yazar: GÖNÜL ÇATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ABACI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidi (SH) tanısı alan çocuk ve adolesanlarda L-tiroksin (L-T4) tedavisi öncesi ve sonrasında M-mod ve doku doppler ekokardiyografi (DDE) ile kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çocuk Endokrinolojisi bölümünde SH tanısı almış [TSH >4,94µIU/L, serbest tiroksin (sT4) normal], herhangi bir kronik hastalığı ya da kalp ve tiroid fonksiyonlarını etkileyecek ilaç kullanım öyküsü olmayan 5-15 yaş arasındaki hastalar ile yaş ve cinsiyet açısından benzer olan ötiroid sağlıklı çocuklar çalışmaya alındı. Her bir olgunun L-T4 tedavisi öncesi ve sonrasında antropometrik (vücut ağırlığı, boy ve kan basıncı) ve laboratuvar (lipid profili, tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları) ölçümleri yapıldı. Tüm olguların tedavi öncesinde ve ötiroidizm sağlandıktan en az 6 ay sonra M-mod ve DDE ile kardiyak fonksiyonları değerlendirildi. Tedavi öncesi veriler tedavi sonrası ve kontrol grubunun verileri ile karşılaştırıldı. Sonuçlar: Çalışmaya SH tanısı alan 31 çocuk (ortalama yaş 10,3±3,4, 12 erkek) ile yaş ve cinsiyet açısından benzer olan 32 sağlıklı çocuk (ortalama yaş 10,8±2,9, 13 erkek) alındı. SH grubunun antropometrik ve laboratuvar verileri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, SH grubunda TSH?nın yüksek ve sT4?ün düşük olması dışında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. M-mod ekokardiyografide SH grubunda, interventriküler septum (IVS) kalınlığında ve sol ventrikül kitle indeksinde (LVMI) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yükseklik saptanırken (p0,05). SH grubu tedavi öncesi ve tedavi sonrası M-mod ekokardiyografik parametreler açısından karşılaştırıldığında sol ventrikül diyastol ve sistol sonu çap dışında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate cardiac functions of children and adolescents with subclinical hypothyroidism (SH) before and after L-thyroxine replacement therapy using M-mode and tissue Doppler echocardiogarphy (TDE). Materials and methods: Patients who were aged between 5-15 years and diagnosed as having subclinical hypothyroidism (TSH>4,94 µIU/L and free thyroxine normal) in our pediatric endocrinology clinic and had no history of chronic disease, use of medication that can effect cardiac and thyroid functions along with age and sex matched healthy euthyroid controls were enrolled in the study. Anthropometric (body weight, height and blood pressure) and laboratory (lipid profile and thyroid function tests) measurements were performed before and after L-thyroxine treatment. At baseline and six months after euthyroidisim was achieved M-mode and TDE were performed and cardiac functions were evaluated. Pre-treatment data were compared with those of controls and post-treatment measurements. Results: Thirty-one children with SH (mean age; 10,3±3,4 years, 12 male) and 32 age- and sex-matched healthy children were enrolled in the study. Antropometric and laboratory parameters of the groups, except TSH and fT4 levels, were not statistically different.