Vidasız morse taper ve vida bağlantılı dental implant sistemlerinde implant - abutment bağlantılarının mekanik dayanımının in vitro incelenmesi
Mechanical strength of dental implant systems with screwless morse taper and screw-retained implant - abutment connections: an in vitro study
  1. Tez No: 347590
  2. Yazar: CİHAN ŞADİ UĞUREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBAHAR IŞIK ÖZKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Vidasız morse taper implant - abutment bağlantısı geleneksel eksternal/internal vidalı bağlantıların alternatifi konumundadır. Bu in vitro çalışmanın amacı vidasız morse taper bağlantıya sahip bir implant sisteminin mekanik dayanımını değerlendirmek ve bu sistemi üç farklı internal vida bağlantılı implant sistemiyle karşılaştırmaktır. Bu çalışmada dört farklı implant sistemi karşılaştırılmıştır: Vidasız morse taper Tasarımmed Octo (İstanbul, Türkiye) ve internal vidalı sistemler; Straumann Bone Level (Basel, İsviçre), Biohorizons Internal (Birmingham, AL, ABD), Dentsply Friadent Xive (Mannheim, Almanya). Toplam 64 örnek özel kuronlarıyla birlikte hazırlanmıştır. Otuziki örnek dinamik, 32 örnek statik olarak yüklenmiştir. Dinamik yükleme çiğneme simülatörüyle 120 N, 1,75 Hz frekans ve 1,2 x 106 yükleme sayısı ile yapılmıştır. Statik yükleme üniversal test cihazı ile 30° eğimle 2 mm/dk hızla gerçekleştirilmiştir. Dinamik yüklemede başarısızlık görülen yükleme sayıları, statik yüklemede başarısızlık görülen kırılma/bükülme kuvvet değerleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler Dunn'ın çoklu karşılaştırma yöntemiyle yapılmıştır. Dinamik yüklemede başarısızlık görülen medyan yükleme sayıları şu şekildedir: Octo 86.354 (24.810-153.875), Straumann 1.200.000 (1.156.618-1.200.000), Biohorizons 539.719 (437.224-858.732), Xive 139.411 (139.411-139.411). Statik yüklemede görülen medyan kırılma/bükülme kuvvet değerleri ise şu şekildedir: Octo 429,6 N (404,5-482,7), Straumann 574,6 N (544,6-629,9), Biohorizons 548,7 N (532,9-567,3), Xive 431,5 N (412,5-520,5). Her iki yükleme koşulunda da implant sistemleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p?0,05). Octo implant sisteminin vidasız morse taper bağlantısı, internal vida bağlantılı Straumann ve Biohorizons sistemlerinden istatistiksel olarak anlamlı düşük yükleme sayısı ve kırılma/bükülme kuvvet değeri göstermiş, ancak Xive implant sistemi ile arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Bu çalışma sonucunda vidasız morse taper bağlantının mekanik dayanımı internal vidalı bağlantılardan düşük bulunmuştur. İmplant - abutment bağlantısının mekanik dayanımı implant çapı ve abutment vidası sıkma torku arttıkça artmaktadır. Anti-rotasyonel komponent tasarımının da bağlantı dayanımına etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The screwless morse taper (SMT) implant-abutment connection is an alternative to conventional external/internal screw-retained connections. The aim of this in vitro study was to evaluate the mechanical resistance of an implant system with SMT connection and to compare this system with three different internal screw-retained (ISR) implant systems. Four implant systems were tested in this study: SMT system; Tasarimmed Octo (Istanbul, Turkey), ISR systems; Straumann Bone Level (Basel, Switzerland), Biohorizons Internal (Birmingham, AL, USA) and Dentsply Friadent Xive (Mannheim, Germany). Overall, sixty-four specimens with stylized single crowns were prepared: 32 for dynamic loading (DL) and 32 for static loading (SL). DL was done using a chewing simulator with 120 N at 1.75 Hz for 1.2 x 106 cycles and SL was done with a universal testing machine at a crosshead speed of 2 mm/min with an angulation of 30°. Cycles until failure from DL and fracture/bending loads in SL were recorded. Statistical analyses were made with Dunn's Multiple Comparison. The results showed that, median cycles until failure at DL were: Octo 86,354 (24,810-153,875), Straumann 1,200,000 (1,156,618-1,200,000), Biohorizons 539,719 (437,224-858,732), Xive 139,411 (139,411-139,411) and median fracture/bending loads in Newton at SL were: Octo 429.6 (404.5-482.7), Straumann 574.6 (544.6-629.9), Biohorizons 548.7 (532.9-567.3), Xive 431.5 (412.5-520.5). There were significant differences between the implant systems under both loading conditions (p?0.05) revealing that the Octo implant system's SMT connection showed significantly lower cycles to failures and fracture/bending loads compared to the ISR connections of the Straumann and Biohorizons implant systems. However there was no significant difference compared to the Xive implant system. From this study it can be concluded that, the mechanical strength of the SMT connection is lower than that of the ISR connections. The resistance of the implant - abutment connection raises with increasing implant diameter and abutment screw tightening torque values. Type of the anti-rotational component has also an effect on the strength of the implant - abutment connection.