Meme kanseri hastalarının normal dokularında radyasyon tedavisine bağlı olarak gelişen akut yan etkilerin DNA tamir gen ekspresyonu ve DNA hasarı ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between DNA repair gene expression and DNA damage and radiotherapy-induced normal tissue acute side effects in patients with breast cancer
  1. Tez No: 347605
  2. Yazar: BAHADIR BATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tedavi dozlarında iyonize radyasyona maruz kalan kanser hastalarında, normal doku yanıtları bireyler arası değişkenlikler göstermektedir. DNA tamir sürecinde rol oynayan proteinlerin, bireysel farklılıklarda belirleyici olduğu düşünülmektedir. Biz çalışmamızda meme kanseri hastalarının normal dokularında radyasyon tedavisine bağlı olarak gelişen akut yan etkilerin, XRCC1 ve PARP1 gen ekspresyon düzeyleri, protein düzeyinde oluşabilecek değişiklikler ve DNA hasar düzeyleri ile olan ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Ayrıca, çalışmamızda XRCC1 -77 T>C ve PARP1 -410 C>T promoter polimorfizmlerinin bu parametreler üzerine olan etkilerini de araştırdık. Toplam 40 meme kanserli kadın hasta çalışmaya dâhil edildi. Bu hastalar iki gruba ayrıldı; normal dokularında akut yan etki gelişen 20 kişilik bir“vaka grubu”ve akut yan etki gelişmeyen 20 kişilik bir ?kontrol grubu?. Gen ve protein ekspresyon analizleri, vaka ve kontrol gruplarındaki hastaların lenfosit örneklerine 72 saatlik kültür sonrası in vitro 2Gy ?-radyasyon uygulamasını takiben qRT-PCR ve western blot yöntemleri ile gerçekleştirildi. DNA hasar düzeyleri ise in vitro 2Gy ?-radyasyon uygulanan lenfositlerde hücre kültürünü takiben mikronükleus (MN) sıklığı olarak tespit edildi. XRCC1 -77 T>C ve PARP1 -410 C>T polimorfizmleri PCR-RFLP yöntemi ile saptandı.
Özet (Çeviri)
Exposure to therapeutic doses of ionising radiation reveals an inter-individual variability of normal tissue responses in cancer patients. It is considered that DNA repair proteins play a decisive role in individual differences. In our study, we aimed to investigate the assocation between radiotherapy-induced acute side effects and XRCC1 and PARP1 gene expression levels, the changes of protein expression levels and DNA damage levels in patients with breast cancer. Furthermore, we investigated the effects of XRCC1 -77 T>C ve PARP1 -410 C>T promoter polymorphisms on these parameters. The study consisted of 40 women with breast cancer. We created two groups; one of them is called“case group”which has acute side effects and includes 20 subjects, another group is called“control group”which has no acute side effects and includes 20 subjects. After 72 h of lymphocyte culture which is derived from case and control patients, cultured cells were irradiated with in vitro 2Gy ?-irradiation. After irradiation, gene and protein expressions were analyzed by qRT-PCR and western blot techniques. Before 72 h of lymphocyte culture, cells were irradiated with in vitro 2Gy ?-irradiation. After irradiation subsequent and 72 h of incubation, DNA damage levels were accessed as micronucleus (MN) frequency. XRCC1 -77 T>C and PARP1 -410 C>T polymorphisms were detected by using PCR-RFLP method.