Yönetici hemşire iletişiminin çalışan hemşirelerin iş doyumuna etkisi
Effects of communication skills of excecutive nurse managers on job satisfaction of nurses
  1. Tez No: 347618
  2. Yazar: ARZU TİMUÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırma, hastanelerde çalışan hemşire yöneticilerin iletişim biçimlerinin hemşirelerin iş doyumu üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evreni İstanbul İli Avrupa Bölgesinde yer alan, 200 ve üstü hemşire sayısına sahip bir üniversite, bir devlet ve bir vakıf hastanesinde aynı yönetici ile en az bir yıldır çalışan hemşirelerden ( N=1219), örneklemi ise aynı kurumlarda Ağustos 2010 ?Şubat 2011 tarihleri arasında çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden (N=751) oluşturuldu. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerilerini Algılama Envanteri (İBAE) ve Minnesota İş Doyum Ölçeği" (Minnesota Satisfaction Questionnaire-MSQ, MİDO) formları kullanıldı. Verilerin istatistiklerinin değerlendirilmesinde t testi, tek yönlü varyans analizi (ileri analiz olarak Tukey HSD), çoklu regresyon analiz ve Pearson korelasyon analizinden yararlanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğunlukla 21-30 yaş grubunda, bekar, lisans mezunu meslekte 1-5 yıl süreli ve üniversite hastanesinde çalıştıkları saptandı. Araştırma sonucunda hemşire yöneticilerin İBAE toplam (genel) puan ortalamasının (177.2826.56) yüksek olduğu; sorumlu hemşirelerin iletişim becerileri düzeylerinin diğer yönetici hemşirelere göre daha yüksek olduğu; hemşirelerin iş doyum toplam puan ortalamasının (3.56.59) orta düzeyden pozitife doğru kaydığı; yönetici hemşirelerin iş doyum puan ortalamlarının servis hemşirelerine göre daha yüksek olduğu belirlendi. Hemşirelerin iş doyum toplam puanları ile yönetici hemşirelerin duygusal iletişim ve zihinsel iletişim alt boyut puanları arasında anlamlı ilişki olduğu ve iletişim becerilerindeki puan artışlarının iş doyumunu pozitif yönde etkilediği saptandı. Sonuç olarak, yönetici hemşirelerin iletişim becerilerinin genel olarak yüksek ve hemşirelerin iş doyumlarını pozitif yönde etkileyen bir faktör olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine the effect of communication styles of nurse managers working in hospitals on nurses' job satisfaction. The study population comprised nurses who were working at university, foundation or state hospitals that employed at least 200 or more nurses, and nurses who worked with the same nurse manager for at least one year (N = 1,219). The sample consisted of nurses who worked at these institutions between August 2010 and February 2011, and who agreed to participate in the study (N = 751). Data were collected using Personal Information Form, which was prepared by the researcher, Communication Skills Perception Inventory (CSPI) and Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ). Data were analyzed using t test, one-way ANOVA (Tukey's HSD further analysis), a multiple regression analysis and Pearson's correlation analysis. Majority of the nurses were between 21 and 30 years of age and single. Most of the nurses had a bachelor's degree and were working at a university hospital and had 1-5 years of experience in nursing. Mean of total scale scores of CSPI obtained by executive nurse managers was high (177.28 ± 26.56). Level of communication skills of operational nurse managers was higher than other executive nurse managers. Mean of total scores showed that level of nurses' job satisfaction (3.56 ± .59) was between moderate to high level. The study found that job satisfaction scores of executive nurse managers was higher than those nurses working in wards. There were statistically significant relationships between job satisfaction scale scores of nurses and mental and emotional communication subscale scores of executive nurse managers. A positive relationship was found between communication skills subscale scores of executive nurse managers and job satisfaction subscale score of nurses. In conclusion, communication skills of executive nurse managers were found to be high in general and their communication skills affected nurses' job satisfaction positively