Diş implantının başarısını etkileyen protetik unsurların belirlenmesi
Determining the prostheti̇c factors effecting succes rates of dental implants
- Tez No: 347619
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE DEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
İmplant dayanaklı protezlerin, ağız içinde uzun süre sağlıklı şekilde fonksiyon görmelerindeki en önemli etken, implantların yükleme sonrası dönemdeki başarısıdır. Bu başarı ise diş implantının osseointegrasyonuna ve krestal kemik yüksekliğinin korunmasına bağlıdır. Klinik kontroller ve kole bölgesinde meydana gelen değişikliklerin radyografik olarak incelenmesi, başarının değerlendirilmesinde ve muhtemel başarısızlıkların önlenmesinde en etkili yoldur. Yapılan çalışmada; implant destekli sabit restorasyonlarda, implantların uzun süreli performanslarını, başarılarını, başarıyı etkileyen protetik unsurları, kullanım süresince ortaya çıkan protetik ve yumuşak doku bulgularını, hastaların memnuniyet düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu nedenle 151 hasta, 2006 ile 2011 yılları arası yerleştiren ve sabit protez dayanağı olarak kullanılan 600 implantın klinik takibi yapıldı. Kuron ve köprü protezleri ile restore edilen diş implantlarında; uygulama yapılan kemiğin durumunun, cerrahi tekniğin, implant markasının, türünün, boyutlarının ve lokalizasyonunun, protez yaşının, kapanış veren dişlerin durumunun, protezde kanat varlığının, hastanın sigara kullanımının, kuron boyunun implant boyuna oranının, oklüzal tablanın meziodistal genişliğinin implant çapına oranının, kole bölgesinde yarattığı kemik kaybı miktarları incelendi. Kemik kaybı miktarı, ilk radyografi ile son radyografi karşılaştırılarak değerlendirildi. İmplant etrafındaki plak ve kanama indeksi skorları ile sondalama derinliği tespit edildi. Ayrıca protezlerde ve implantlarda oluşan komplikasyonlar belirlendi. Protez türlerinin yarattığı memnuniyet düzeylerinin karşılaştırılabilmesi için OHQoL anketleri uygulandı. İncelenen implantlarda sağkalım oranı %100?dür. Cerrahi tekniklerin, implant türlerinin, implant boyutlarının, protezde kanat varlığının ve sigara kullanım durumunun implant etrafındaki kemik kaybı miktarı üzerine anlamlı derecede etkisi saptanmazken, incelenen diğer kriterlerde istatistiksel anlamlı etki saptandı. Dikkat çekici sonuçlardan biri kuron protezlerinde karşıt arkında hareketli protez bulunan grupta diğerlerinden daha fazla kemik kaybı miktarının görülmesidir. En sık karşılaşın komplikasyonun abutment vida gevşemesi ve porselen kırığı olduğu tespit edildi. Protez türlerine göre hastaların memnuniyet düzeyleri arasında farka rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Dental implant success depends on osteointegration and maintainance of crestal bone level. Clinical visits and radiographic evaluation of crestal bone level are most effective ways for surveying but also for preventing probable failure. The aim of this study is to determine performance and success of the fixed prosthesis supporter implants in long term, the effect of prosthetic factors on success rate, prosthetic and soft tissue findings over the wearing time, satisfaction rate according to prosthesis length .A clinnical fallow up was performed on 600 implants placed as supported fixed prosthesis between 2006 and 2011 on 151 patients. Condition of the implant inserted bone, surgical technique, implants` brand, type of implants` neck design, implants` dimentions, localizations and age, opposite dention, cantilever presence, patients` smoking state, crown to implant ratio, occlusal table width to implant diameter and marginal bone loss were evaluated. Bone loss is measured by comparing the first and last x ray. Plaque and bleeding index scores and probing depth were measured. Complications were determined both for prosthesis and implants. OHQoL questionnaire were performed. Overall survival rate of the implants? is 100%. Surgical techniques, implants neck design, implants` size, cantilever presence or absence and smoking do not have statistically meaningfull difference with marginal bone loss, where as all other criteria have. The remarkable finding is that in crown prostheses, the level of bone loss with removable prosthesis in the opposite arc is significantly higher than other groups.Most frequent complications were abutment screw loosening and porselain fracture in order. There was no difference in patients` satisfaction rate according to prosthesis length.