ROBO-1, ROBO-2 ve TGM-3 gen ifade düzeyleri ile larinks kanseri arasındaki ilişkinin araştırılması
ROBO-1, ROBO-2 ve TGM-3 gene expression levels of relationship with laryngeal cancer
- Tez No: 347622
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Larinks kanseri baş ve boyun kanserleri arasında insidansı en yüksek olan kanser tipidir. Her yıl meydana gelen malignitelerin yaklaşık %2.4? ünü oluşturmaktadır. Larinks kanserinin en iyi bilinen etiyolojik faktörleri sigara, alkol, insan papilloma virüsü ve radyasyondur. Etiyolojik faktörlerin hastalığın gelişmesinde etkili olduğu bilinmesine rağmen patogenezi tam olarak bilinmemektedir. ROBO reseptörleri hücre adhezyon molekülleri(CAMs) gibi immünoglobulin(Ig) süper ailesine aittir. ROBO reseptörleri bilateral sinir sisteminin gelişmesi sırasında aksonların yönünü belirleyeceği bir rol oynar. ROBO-1 omurgalılarda beyin, spinal kord ve retina hücrelerinde ifade edilir. Slitler ROBO reseptörlerinin başlıca ligandlarıdır. ROBO-2 sinir sisteminin önemli bir akson rehberliği reseptörüdür. Slit/ROBO reseptörleri embriyogenez ve tümör gelişimi sırasında yeni kılcal damar gelişiminde görev alması nedeniyle ROBO reseptörleri epitelyum kaynaklı kanser türlerinin patogenezinin araştırılmasında kullanılabilir. Transglutaminazlar yapılarındaki Cu+2 sayesinde veya bu iyon olmaksızın peptid zincirleri arasında molekül içi ve molekül arası çapraz bağ oluşumunu katalizleyerek, peptidler veya proteinler arasında çapraz bağ oluşturan ekstrasellüler enzimlerdendir. TGM-3 geninin keratinleşmiş dokularda ve saç folikülü keratositlerinde ifade edildiği belirtilmiştir. Transglutaminaz ailesinin TGM-3 dışında kalan izoenzimlerinin dizileri, farklılıkları bilinmekte olup, TGM-3 izoenziminin işlevsel rolünü açıklamak için kendi substrat tercihini belirlemek ve bununla ilgili bilgileri öğrenmek büyük önem taşımaktadır. Çalışmamıza larinks kanseri tümörü tespit edilmiş olan 29 hasta ve 29 kontrol olmak üzere toplam 58 gönüllü katılmıştır. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden alınan doku parçaları homojenize edilerek total RNA izolasyonu yapılarak elde edilen RNA örneklerinden RT- PZR yöntemi ile ROBO-1, ROBO-2 ve TGM-3 genlerinin ekspresyon değişimleri incelendi. Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında ROBO-1 (p:0,003799), ROBO-2 (p:0,020999)ve TGM-3 (p:0,480100) genlerinin kontrol grubuna göre daha düşük seviyede ifade edildiği gözlendi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ROBO-1,ROBO-2 ve TGM-3 genlerinin ifade seviyeleri ile ilgili olarak larinks kanseri hastalığında Türk toplumu için oluşturulacak ilk veri olma özelliğindedir.
Özet (Çeviri)
Laryngeal carcinoma is a common head and neck malignancy with high incidence as it accounts for approximately 2.4% of new malignancies worldwide every year Well-known etiologic factors of larynx cancer cigarettes, alcohol, human papilloma virus and radiation. Although etiological factors known to be effective in the development of larynx cancer, pathogenesis of the disease is not fully understood. ROBO receptors belong to the immunoglobulin (Ig) superfamily such as cell adhesion molecules (CAMs) ROBO plays a role determined by the direction of axons during development of the nervous system. ROBO-1 is expressed; the brain, spinal cord and retina cells in vertebrates Slits are major ligands of ROBO receptors. ROBO-2 is an important axon guidance receptor in the nervous system. The Slit / ROBO receptors development due to take part new capillaries during in the embryogenesis and development of tumor. ROBO receptors of the pathogenesis are available in the investigation of epithelial cancers. Transglutaminases (TGs) are a big class of intra- and extracellular enzymes With or without this ion Cu +2 structures of peptide chains by catalyzing the formation of intramolecular and intermolecular cross-linking, the cross-linking of peptides or proteins that form the extracellular enzymes.TGM-3 gene was expressed in keratinized tissue and hair follicles TGM-3 sequences outside of transglutaminase isoenzymes of the family, differences were known, to explain the role of TGM-3 isozyme functional to determine their substrate preference and related information is very important to learn. Our study identified 29 patients with laryngeal cancer and 29 control tumors, a total of 58 volunteers will participate. Pieces of tissue taken from patients and healthy volunteers, the RNA samples were homogenized and will be done total RNA isolation and done RT-PCR . According to the results of this study ROBO-1, ROBO-2 and TGM-3 genes were expressed at a lower level than the conrol group.The results of this study carries the attribution of being the first data on the mentioned genes(ROBO-1,ROBO-2 and TGM-3) in larynx cancer patients in the Turkish population