Badem, kayısı ve erik anaçlarının bazı erik çeşitleriyle uyuşma durumları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 18767
  2. Yazar: H.GÜNER SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DOKUZOĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde; Aynalı, Papaz, Stanley, Santa Rosa ve Formosa erik çeşit lerinin Teksas bademi, Myrobolan B, Myrobolan GF 31 ve kayısı (Prunus armeniaca L.) anaçları ile uyuşma durumlarını tespit etmek amacıyla, 1987-1990 yılları arasında yürütülmüştür. Denemeye alınan aşı kombinasyonlarının aşı yerlerinin aşılamadan bir ay, dört ay ve 16 ay sonraki anatomik özellikleri incelenmiştir. Bu dönemlerde aşı yerinden alınan enine ve boyuna kesitlerde yapılan anatomik incelemelerde, aşı yerinde meydana gelen kallus dokusu ile nekrotik tabakaların oluşum yerleri ve miktarları, anaçla kalemin kambiyum, floem, ksilem ve korteks dokularının kaynama durumları saptanmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenmiştir. 1. Aşılamadan bir ay sonra aşı yerinde, yeni kambiyum, yeni ksilem ve floern dokuları oluşmuş ancak aşı elemanlarının bu dokuları arasında henüz bir devamlılık meydana gelme miştir. Anaç ile kalem arasındaki kallus dokusu en fazla aşı gözünün öz dokusu altında ve yan ceplerde meydana gelmiş, bu iki bölge arasında ise azalarak devam etmiştir. 2. T göz aşısında aşı gözünün öz dokusu altındaki kallus, aşı gözünün zarar1 anmamış kambiyum ve floem doku sundan; yan cep 1erdeki kallus dokusu ise o bölgedeki anacın kambiyum dokusu ile genç ksilem hücrelerinden meydana gelmektedir. 3. Aşı kombinasyonları incelendiğinde görülen nekrotik tabakalar, genellikle anacın ksilem dokusunun dış yüzeyinde ve bu bölgeye yakın olan kallus dokusunda, yan ceplerdeki kall us dokusunun iç ve anaç ksilem i yönünde, aşı gözünün korteks dokusunda, lif hücreleri çevresi ile floem dokusu arasındaki bölgede meydana gelmektedir. 4. Denemeye alınan aşı kombinasyonlarının genelinde 118anaç ile kalem arasında oluşan nekrotik tabakalar aynı kalmıştır. 5. Denemeye alınan aşı kombinasyonlarının bazılarında kalemde anaca göre daha fazla nişasta birikmesi ve birleşme yerindeki kambiyum dokusundan yeni ksilem hücreleri yerine ksilem parankima hücrelerinin oluşması gecikmiş uyuşmazlığın bir belirtisi olabilir. 6. Denemeye alınan aşı kombinasyonlarının aşı yerlerindeki anatomik yapı özellikleri incelendiğinde Aynalı/Teksas, Papaz/Teksas, Formosa/Teksas, Pa- paz/Myrobolan B, Santa Rosa/Myrobolan B, Formosa/Myrobolan B, Papaz/Myrobolan GF 31, Formosa/Myrobolan GF 31 kombinasyon larının çok iyi uyuştukları; Stanley/Teksas, Santa Ro- sa/Teksas, Aynalı /My robo lan B, Stan ley/My robo lan B, Ayna lı /Myrobo lan GF 31, Stanley/Myrobolan GF 31, Santa Rosa/Myro bolan GF 31, Aynalı/Kayısı, Papaz/Kayısı, Stanley/Kayısı, Santa Rosa/Kayısı ve Formosa/Kayısı kombinasyonlarının ise iyi uyuşan aşı kombinasyonlarını temsil ettikleri sap tanmıştır. 119
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out between 1987 and 1990 at the Horticulture Department of Ege University Faculty of Agriculture and Ege Agricultural Research Institute in order to determine the compatabi 1 ity of plum varieties Aynalı, Papaz, Stanley, Santa Rosa and Formosa on almond cv. Texas, Myrobolan B, Myrobolan GF 31 and apricot root stocks. The anatomical properties at the graft union were investigated 1,4 and 16 months after budding in the tested combinations. In the horizontal and longitudinal sections, formation of necrotic layers and callus tissue and the union of phloem, xylem and cortex were examined. The results obtained can be summarized as follows: 1. One month after budding it was seen that new cambium, xylem and phloem tissues were already formed, however, a continuity was not maintained yet between the budded elements. Call i formation was, at most, below the medullary ray layer of the bud and at side pockets. It continued between these two layers but narrower. 2. In T-budding, callus below the medullary ray tissue of the bud originated from the undamaged cambium and phloem tissues whereas callus at side pockets were formed from the cambium tissue and young xylem cells of the rootstock. 3. When the grafted combinations were examined, the necrotic layers were seen to form on the outer surface of the xylem tissue and the call i nearby, at the callus tissue of side pockets in the direction towards the xylem of the rootstock, at the cortex tissue of the bud, and between the fiber cells and the phloem. A. In general, the necrotic layers formed between the rootstock and the scion presented similar conditions in all of the combinations. 5. In some of the combinations, starch was accumated more at the scion in comparison to the rootstock. New xylem cells were formed from the cambium tissue at the graft union 120instead of parenchymoceous xylem cells. These were accepted as indications of late incompatibility. 6, In the examination of the tested budding combina- t i ons : Ayna 1 ı /Texas, Papaz/Texas, Formosa/Texas, Papaz/Myro- bolan B, Santa Rosa/Myrobolan B, Formosa/Myrobolan B, Papaz/Myrobolan GF 31, Formosa/Myrobolan GF 31 were evaluated as well compatable; and Stanley/Texas, Santa Rosa/Texas, Aynal i/Myrobolan B, Stanley/Myrobolan B, Aynal i/Myrobo- lan Gf 31, Stanley/Myrobolan GF 31, Santa Rosa/Myrobo lan GF 31, Aynalı/Kayısı, Papaz/Kayısı, Stanley/Kayısı, Santa Rosa/Kay ı sı, Formosa/Kay ısı as compatable pairs. 121