Hipertansif hastalarda insülin direnci ile stresle indüklenen miyokardiyal doku doppler parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 347645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BURAK AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyon (HT) artan oranda tıbbi ve halk sağlığı sorunudur. İnsülin direnci (İD), belirli konsantrasyondaki insüline subnormal biyolojik yanıt alınması olarak tanımlanabilir. Tip 2 DM, HT ve obezite sıklıkla bir arada bulunan hastalıklardır. Bu önemli hastalıkları ilişkili kılan ise İD'dir. Çalışmamızda konvansiyonel ekokardiyografi (EKO) ve doku Doppler parametrelerini kullanarak nondiyabetik hipertansif hastalarda İD'nin stresle ilişkili sol ventrikül fonksiyonlarına etkisini araştırdık.Gereç ve Yöntem: Esansiyel HT'si olan; 27 İD olan ve 33 İD olmayan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. İstirahatte ve egzersizde konvansiyonel EKO ve doku Doppler kullanılarak bölgesel miyokardiyal fonksiyonlar değerlendirildi.Bulgular: Çalışmamızda egzersiz stres EKO'da, doku Doppler yöntemini kullanarak, esansiyel HT'li İD olan ve olmayan hastaların verileri kıyaslandığında istirahatte İD olan grupta Em ve Ea değeri anlamlı olarak düşük bulundu. İD olan ve olmayan gruplar kıyaslandığında streste İD olan grupta E/A oranı ve Am değeri anlamlı olarak düşük bulundu. İki gruptaki hastalar yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu açısından benzerdi. Diyastolik fonksiyonlar kıyaslandığında istirahatte İD olan 11 hastada diyastolik disfonksiyon (DD) saptanırken İD olmayan 9 hastada DD saptandı ve iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p:0.27). Egzersizde diyastolik fonksiyonlar İD olan ve olmayan gruplar arası kıyaslandığında İD olan 19 hastada ve İD olmayan 14 hastada DD tesbit edildi ve İD olanlarda DD anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p:0.03).Sonuç: İD olanlarda egzersizin diyastolik fonksiyonları belirgin olarak kötüleştirdiğini düşünmekteyiz. Sonuçta henüz klinik diyabet gelişmeden tesbit edilebilen İD ileride gelişebilecek DD gelişimi için ön belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypertension (HT) is an increasing medical and public health problem. Insulin resistance (IR) may be defined as a subnormal biologic response for insulin in a particular concentration. Type 2 diabetes mellitus, hypertension and obesity are commonly coexisting diseases. These diseases are related with DM. In our study, we investigated the relationship of IR with left ventricular functions with related stress by using conventional echocardiography (ECHO) and tissue Doppler parameters in the non-diabetic hypertensive patients.Material and Methods: 60 patients who had essential hypertension with 27 IR and 33 non-IR were included to the study. Regional myocardial functions were evaluated using conventional echocardiography and tissue Doppler imaging at the rest and exercise.Result: In our study, value of Em and Ea were significantly found low in groups with IR at the rest, when data of essential hypertension patients with IR and non-IR were compared. In stres with IR group E/A ratio and level of Am were significantly found low when compared.When compared between groups with IR and non IR, E/A ratio and value of Am were found low in group with IR in stress. In both groups were similar ın terms of age, gender, body mass index and left ventricul ejection fraction. When compared diastolic functions, diastolic disfunction (DD) was detected in 11 patients with IR and was detected in 9 patients with non IR at the rest. There was no significantly difference between in both groups.(p:0.27) When diastolic disfunctions were compared between groups with IR and non IR, DD was detected in 19 patients with IR and was detected in 14 patients with non IR at the exercise. DD was significantly found higher in groups with IR (p:0.03).Conclusion: It was observed that exercise significantly aggravated diastolic functions in the patients with ID. As a result, IR can be used as a marker on predicting development of DD in the future before clinical diabetes emerged.