Psoriasisli hastalar ile sağlıklı bireylerde malassezia türlerinin deri kolonizasyon sıklığının karşılaştırılması ve hastalığın şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of skin colonization frequency of malassezia species and its relationship with severity of disease in psoriatic patients and healthy individuals
- Tez No: 347648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA ÇİĞDEM DOĞRAMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Psoriasis vulgarisin (PV) etiyolojisinde rolü olduğu bildirilen Malassezia türlerinin deri kolonizasyon sıklığını psoriasisli hastalar ile sağlıklı bireylerde karşılaştırılması ve hastalığın şiddeti ile arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 34 (18 erkek, 16 kadın) PV'li hasta ile 30 (14 erkek, 16 kadın) sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcıların demografik verileri ve hastaların hastalık süreleri, aldıkları tedaviler, Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) kaydedildi. PV'li hastaların lezyonlu/lezyonsuz derisi ile kontrol grubunun derisinden 4 farklı bölgeden (saçlı deri, gövde, kol, bacak) deri kazıntı örnekleri alınarak modifiye-Dixon agara ekim yapıldı. Malassezia tür tanımlamasında konvansiyonel kültür metodları ve PCR-RFLP kullanıldı.Bulgular: PV'li hastaların PCR'larında lezyonlu deride %59.6, lezyonsuz deride %50.7, kontrollerin %34.2'sinde Malassezia saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The frequency of skin colonization in Malassezia species, reported to be involved in etiology of Psoriasis vulgaris (PV), and relationship with severity of the disease in patients with psoriasis and healthy individuals were aimed to evaluate.Materials and Methods: 34 PV patients (18 males, 16 females) and 30 healthy volunteers (14 males, 16 females) were included in the study. All demographic data, illness duration, treatments, Psoriasis Area Severity Index (PASI) scores were recorded. Modified-Dixon agar was used for cultivation of skin scrapings samples of four different sites (scalp, trunk, arms, legs) which were obtained from lesion/non-lesion skins of PV patients and skins of control group. Conventional culture methods and PCR-RFLP were used in definition of Malassezia.Results: Malassezia was observed in 59.6% of lesional skin of PV patients, in 50.7% non-lesional skin of those, and 34.2% of controls. There were no differences between lesional and non-lesional skin samples (p?>0.05).