11 - 13+6 gebelik haftasında yapılan ayrıntılı ultrasonografinin ve kombine testin, gebelik sonuçları ve aneuploidi taramasında tanısal belirleyiciliği
Diagnostic determination of detailed ultrasonography and combined testings for 11th - 13+6th week pregnants in aneuplody screening and obstetric outcomes
  1. Tez No: 347649
  2. Yazar: SELİN TERTEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN S. DOLAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: 11-13+6 gebe populasyonunda, ense kalınlığı, burun kemiği, frontomaksiller açı, intrakranial translüsensi, triküspit kaçağı, duktus venosus doppler bulguları, kombine test sonuçları ve uterin arter doppler ölçüm bulgularının; gebelik sonuçları ve anöploidi taramasında tanısal belirliyiciliğinin saptanması.Gereç ve Yöntem: Obstetri polikliniğimizde değerlendirilen, kombine test ve rutin ultrasonografisi yapılan 174 gebe çalışmaya alınmıştır. Üç hastaya çalışma sonunda ulaşılamamıştır. Toplam 171 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bunlardan 103'üne kombine test ile birlikte ayrıntılı ultrasonografi ve uterin arter doppleri, 68 hastaya da kombine test ve rutin ultrasonografi uygulanmıştır. Anöploidi ve kötü gebelik sonuçlarını öngörmede sayılan yöntemlerin etkinliği saptanmaya çalışılmıştır.Bulgular: İnvaziv testin önerilmesi, testin kabul edilip edilmemesi ve kromozomal anomalilerin saptanması açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Maternal serum PAPP-a MOM değeri 0,49 altında olan olgular ile IUGR ve erken doğum yapan olgular arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sağ ve sol uterin arter PI değeri cut off olarak 2,35 alındığında IUGR ve erken doğum arasında ilişki saptanmamıştır. Uterin arter PI değerleri ile hipertansiyon (HT) ve preeklampsi (PE) varlığı açısından korelasyon ilişkisi saptanmamıştır.Sonuç: Düşük riskli hastalarda ayrıntılı ultrasonografi (USG) sırasında bakılan belirteçlerin tanısal değeri artırmadığı ve invaziv test oranını azaltmadığı saptanmıştır. İnvaziv test oranlarını azaltmak için bu belirteçlere yüksek riskli grupta bakılabileceği söylenebilir. Maternal serum PAPP-A Mom düzeylerinin düşük saptanması kötü gebelik sonuçlarının öngörülebilirliği açısından önemli bir belirteç olabilir. Düşük riskli hasta populasyonun da uterin arter PI değerinin IUGR, PE ve HT öngörülebilirliği açısından tek başına anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. PI değerinin Maternal hikaye ve biyokimyasal belirteçlerle kombine kullanımı değerli olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction:. The aim of this study is to detect of diagnostic determinants for aneuploidy screening and obstetric outcomes with nuchal translucency, nasal bone, frontomaksiller angle, intracranial translucency, tricuspid regurgitation and ductus venosus doppler findings, combined test results and the findings of uterine artery Doppler measurement in 11-13+6 w pregnant womenMaterials and Methods:. Study was planned for 174 pregnant women who were evaluated with combined test and routine ultrasonography in our obstetrics outpatient clinic. End of the study we didn?t achive for three patient. In total, 171 patient were included in the study. Uterine artery doppler and combined test with detailed ultrasonography were done for 103 patient of them and combined test and routine ultrasonography were done for 68 patient. It was aimed to determine efficiacy of aforementioned methods in prediction of aneuploidy, and advers pregnancy outcomes.Results: There was no significant differences in terms of detection of chromosomal abnormalities, suggesting invasive test and whether or not accept the test between groups. It was determined a significant relationship between patients who had maternal serum PAPP-A MoM value under of 0,49 and IUGR and patients who delivered early. There was no relationship between early delivery and IUGR when the cut off is received 2,35 for right and left uterine artery PI value. There was no correlation relationship between uterine artery PI values and HT and presence of PE.Conclusion: Evaluating of markers with the detailed ultrasonography, doesn't decrease ınvasive testing rate and not increase the diagnostic value in low -risk patients. Detection of low levels of maternal serum PAPP-A Mom can be an important marker for predictability of bad obstetrics outcomes. The value of uterine artery PI isn?t a significant marker for predictability of IUGR, PE, and HT in low risk patients. Using of value of uterine artery PI with combination of biochemical markers and maternal history, seems to be a precious for preeclampsia.