Multiple skleroz hastalarında ağrı, uyku kalitesi ve duygu durumun hastalığın klinik özellikleri ile ilişkisi
Pain, sleep quality and emotion statu in multiple sclerosis disease
  1. Tez No: 347647
  2. Yazar: HAVA ÖZLEM DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Multiple skleroz, merkezi sinir sisteminin genç populasyonda en yaygın görülen demyelinizan hastalığıdır. Bu çalışma MS hastalarında kronik ağrı, depresif duygu durumu ve uyku bozukluklarının özelliklerinin saptanması ve bunların klinik özelliklerle ilişkilerinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, nöroloji polikliniğinde MS tanısıyla takip edilen 60 hasta ve kontrol grubunda 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılara SF 36 testi, PUKİ, EUS, BDI ve hasta grubuna Mc-Gill Ağrı Envanteri, EDSS, FBÖ uygulandı. Hasta grubundaki gönüllülere beyin ve servikal MRG yapıldı.Bulgular: Toplam 90 katılımcının %75.6'sı kadın, %24.4'ü erkek idi. EUS hasta grubunda %51.7 normal, %48.3 patolojik; kontrol grubunda %100 normaldi. PUKI hasta grubunda %53.3 normal, %46.7 patolojik, kontrol grubunda %93.3 normal, %6.7 patolojikti. BDI hasta grubunda %28.3 depresyon yok, %40.0 hafif depresyon, %21.7 orta derecede depresyon, %10 ağır depresyon; kontrol grubunda %66.7 depresyon yok, %30 hafif depresyon, %3.3 orta derecede depresyon saptandı. Hasta grubunda 51 kişinin (%85) ağrı şikayeti vardı.Sonuç: Çalışmamızda MS hastalarında uyku bozukluğu, depresyon ve ağrı varlığı arasında ilişki gösterilmiştir. MS hastalarında ağrı oluşumuna etkili faktörler arasında depresyon varlığı en etkili değişken olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Multiple sclerosis is the most frequent demyelination disease of central nevre system, of the young population. The aim of the study is establishing the properties of chronic pain, depression and sleep disturbance in the MS patients, and determine the relationship with the clinic features and this symptoms.Materials and Methods: Sixty MS patients who were followed by neurology department and thirty healthy voluntary in control group were included in this study. SF 36 scoring, PUKI, EUS and BDI administered to all participants, and Mc-Gill Pain Questionnaire, EDSS, Functional Independence Measurement were administered to the MS patient. Brain and cervical MRI were performed to the patients.Results: Twenty four point four percent was male, seventy five point six percent was female of the 90 participants. EUS was 51.7% normal, 48.3% pathological in the patients group and 100% was normal in control group. PUKI was 53.3% normal, 46.7% pathological in the patients group and 93.3% normal, %6.7 pathological in control group. BDI was 28.3% not depression, 40.0% mild depression, 21.7% moderate depression, %10 severe depression in the patients group; in control group: 66.7% not depression, 30% mild depression, 3.3% moderate depression. Fifty one (85%) of the patients complained from pain.Conclusion: The relationship of sleep disturbance, depression and pain was demonstrated in the study. The most effective variant was determined in this study was depression in the MS patients for pain.