Stabil greft fonksiyonu olan böbrek transplantasyon olgularında glomerüler filtrasyon hızı ölçümünde sistatin c ve beta trace protein'in klinik değeri; TC 99M dtpa kan örnekli yöntem ile karşılaştırma
Clinical value of cystatin c and beta trace protein in glomerular filtration rate in renal transplant cases with stable renal graft functions; comparison by TC 99M dtpa plasma sample method
- Tez No: 347662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Glomerüler filtrasyon hızı (GFH) ölçümü böbrek fonksiyonunun en iyi göstergesidir. Bu nedenle böbrek transplantasyonunda grefte ait GFH ölçümü çok önemlidir. GFH ölçümünde altın standart yöntem inülin klirensidir. Ancak inülin klirensi oldukça zahmetli, zaman alıcı ve ekonomik olmayan bir analiz yöntemidir. Bu nedenle gerek bilimsel çalışmalarda, gerekse rutin çalışmalarda inülin klirensi ile korelasyonu ve uyumu yüksek olan Nükleer Tıp yöntemleri (Tc-99m DTPA, Cr-51 EDTA) tercih edilmektedir. Ayrıca son yıllarda GFH ölçümünde sistatin C (Sis C) ve beta trace protein (BTP) de kullanılmaktadır. Ancak literatürde, böbrek transplantasyon olgularında GFH ölçümünde Sis C ve BTP?nin değeri ile ilgili bilgiler kısıtlıdır ve sonuçlar tartışmalıdır. Bu çalışmada böbrek greft fonksiyonları stabil olan transplant hastalarında GFH?nın belirlenmesinde Sis C ve BTP?nin etkinliğini belirlemek amaçlanmıştır.Çalışmaya böbrek nakli sonrası en az 6 ay geçmiş olan, klinik ve laboratuar olarak stabil greft fonksiyonu olan, yaşları 19 ile 67 arasında değişen (yaş ortalaması: 38.15), 60 erkek, 29 kadın, toplam 89 böbrek transplant hastası dahil edildi. Çalışmada 3 farklı yöntemle hastaların GFH?ları hesaplandı: 1) Altın standart yöntem olan Tc-99m DTPA çift kan örnek yöntemi (ÇKÖY) ile GFH hesaplandı; 2) Serum Sis C (mg/l) düzeyi ile 8 ayrı formül kullanarak GFH hesaplandı; 3) Serum BTP (mg/l) düzeyi ölçülerek 3 ayrı formül ile GFH hesaplandı.Sis C ve BTP kullanarak hesaplanan GFH?larının, Tc-99m DTPA ÇKÖY ile hesaplanan GFH?ları ile korelasyonlarına bakıldı. Her iki parametre ile hesaplanan GFH?ları, altın standart yöntem ile anlamlı olarak korele bulundu. Ancak Sis C ile hesaplanan GFH değerleri, BTP ile hesaplan GFH değerlerine oranla daha yüksek korelasyon gösterdi. Ayrıca regresyon analizi ile Sis C ve BTP?in Tc-99m DTPA ÇKÖY GFH?nı yansıtmadaki performansları karşılıklı olarak değerlendirildiğinde Sis C?nin Tc-99m DTPA ÇKÖY GFH?nı yansıtmadaki p değeri
Özet (Çeviri)
Glomerular filtration rate (GFR) is the best indicator of the renal function. Therefore, measurement of the graft?s GFR is of paramount importance in renal transplantations. Gold standard for GFR measurement is inulin clearance. However, its measurement is inconvenient, time-consuming, and non-economic. Thus, in both scientific studies and routine clinical practice Nuclear medicine methods (Tc-99m DTPA, Cr-51 EDTA) are preferred, which are highly correlated with inulin clearance. In addition, recently cystatin C (cys C) and beta trace protein (BTP) are also used for this purpose. In literature, however, data are limited about the clinical value of cys C and BTP in GFR measurement in renal transplant cases and the results have been inconclusive. In this study, we aimed to determine the efficiency of cys C and BTP in determination of GFR in transplant patients with stable renal graft functions.A total of 89 (60 males, 29 females) renal transplant patients aged 19 to 67 years (mean 38.15 years) were included, who had undergone renal transplantation at least 6 months before study enrollment and had stable graft functions according to clinical and laboratory criteria. GFR was calculated with three different methods: 1) Using the gold standard Tc-99m DTPA two plasma sample method; 2) Using 8 different formula containing cys C (mg/l) to calculate GFR; 3) Using 3 different formula containing BTP (mg/l).Correlation of GFR values calculated with cys C and BTP with that obtained with Tc-99m DTPA two plasma sample method was assessed. GFRs calculated with both methods were significantly correlated with that calculated with gold standard method. However, GFR values obtained with cys C had a better correlation compared to those of BTP. Also using regression analysis, performances of cys C and BTP in predicting GFR calculated with Tc-99m DTPA two plasma sample method were compared and a p value < 0,01 was obtained for cys C and 0,706 for BTP. Using Bland Altman analysis, scatter graphics of the differences between GFR values calculated using Tc-99m DTPA two plasma sample method and those calculated with cys C, BTP at a confidence interval of 95% (mean±1.96SD). The GFR value obtained with cys C had the most reliable consistency.As a conclusion, we showed that cys C may be a good marker for GFR of transplanted kidney. We also found that GFR value calculated with BTP failed to show GFR of the transplanted kidney. Based on these results, our study demonstrated that cys C is superior to BTP in reflecting GFR