Böbrek transplant hastalarında diyette sodyumkısıtlamasının kan basıncı üzerine etkisi
The effect of dietary sodium restriction on blood pressure inrenal transplant patients
- Tez No: 582180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
HT, böbrek transplantasyonundan sonra birçok sebebe baglı olarak sıkça karsılasılan bir problemdir. Posttransplant HT'nin en sık sebepleri transplant öncesi HT olması, kronik allogreft nefropati varlıgı ve hastalara uygulanan immünosupressif tedavidir. Posttransplant HT, böbrek transplant hastalarında kardiyovasküler hastalık insidansındaki artıs yanında, greft yetmezligi yönünden de bagımsız bir risk faktörü olarak etki eder. Günümüzde HT tedavisinde tuz kısıtlaması, yaygın sekilde önerilmesine ragmen posttransplant HT ile diyetteki tuz alımı arasındaki iliski fazlasıyla incelenmemistir. Bu nedenle 38 hipertansif böbrek transplant alıcısında diyetteki tuz kısıtlamasının, posttransplant HT üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Böbrek transplantasyonu üzerinden en az 6ay geçmis, stabil greft fonksiyonlu, idame dozda üçlü immünosupressif tedavi alan, 24-saatlik idrarında sodyum atılımı 80mmol/gün üzerinde olan, antihipertansif ilaç kullanma hikayesine göre hipertansif olarak degerlendirilmis ve bazal kan basınçları 120/80mmHg olan 38 böbrek transplant hastası çalısmaya alındı. Çalısma öncesi hastaların ofis kan basıncı ve 24-saatlik AKBT kayıtları yapıldı. Serum biyokimya ve hemogram ölçümleri yanında 24-saatlik idrarda sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kreatinin ve protein atılımı ölçüldü. Sabahki ikinci idrar spot idrar olarak alındı. Spot idrarda sodyum, protein, kreatinin düzeyleri bakılarak protein/kreatinin ve Kawasaki formülüne göre günlük idrardaki sodyum atılımı belirlendi. Tüm hastalara uzman diyetisyen kontrolünde 80mmol/gün geçmeyen düsük sodyum içerikli diyet, 14gün süreyle verildi. Ondört günlük diyet sonunda tüm ölçümler tekrar edilerek, sonuçlar karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypertension is a common problem, observed frequently due to several causes after kidney transplantation. The most frequent causes of hypertension after transplantation are pretransplant hypertension, chronic allograft nephropathy and immunosupressive treatment. Posttransplant hypertension increases the incidence of both cardiovascular diseases and allograft failure in transplant patients. Even low sodium diet is strongly advised in therapy of hypertension, the relation between low sodium diet and posttransplant hypertension is not well studied in the present time. Our aim in this study is to investigate the relation between low sodium diet and posttransplant hypertension in 38 kidney transplantaion patients with hypertension. Thirtyeight kidney transplantation patients at least 6 months passed after transplantation and having stable allograft function, taking maintenance triple immunosupressive therapy, having a history of taking antihypertensive drugs with blood pressure 120/80mmHg were included in this study. Office blood pressures and ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) measures of all 38 patients were noted down before the study. Serum biochemistry, haemogram, 24-hour urinary excretion of sodium, potassium, calcium, magnesium, creatinine, protein levels were measured. Second morning voiding urine specimen was collected as a spot urine. Daily urinary sodium excretion through Kawasaki formula and protein / creatinine ratios in the second urinary excretion of morning were measured. A low sodium diet not more than 80 mmol / day was arranged by a dietician for 14 days. After 14 days all measurements were repeated and results were compared. It was observed in this study that low sodium diet was effective in decreasing office systolic and diastolic blood pressure with decreasing sodium excretion in 24-hour urine.