Preterm eylemi olan gebelerde myometrial kalınlık ölçümünün tanısal değeri
Diagnostic value of myometrial thickness in pregnant women with preterm labor
  1. Tez No: 347664
  2. Yazar: ZEYNEP MERDUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İNANÇ MENDİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Preterm doğum insidansı yaklaşık %7-12 dir. Oran ırklara göre değişmekte olup, beyaz ırkta %8,8 iken, siyah ırkta %18,9?a çıkmaktadır ve preterm doğum insidansı son 30 senedir azaltılamamıştır (10,11). Perinatal mortalite ve morbiditenin %75-85?inden sorumlu olan preterm doğum, fetal anomalilere bağlı olmayan fetal ölümlerin en sık nedenidir (11). Preterm doğum için birçok risk faktörü bulunmaktadır. Perinatal ve neonatal ölümleri engellemenin yanısıra prematüriteye bağlı gelişebilecek morbiditeyi önlemek amacıyla da erken doğumun engellenmesi obstetriğin önde gelen hedeflerindendir. Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Mayıs 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya erken doğum tehdidiyle hastaneye yatırılan, 26º - 36? gestasyonel hafta arasındaki, 80 hasta dahil edildi. Çalışma öncesi hastalara bilgilendirme formu okutulup, gerekli bilgiler verildikten sonra onayları alındı. Preterm eylemi olan gebelerin, ultrasonografik olarak fundal, anterior duvar ve alt uterin segment duvar kalınlıkları değerlendirildi. Ayrıca ultrasonografik olarak diğer ölçümleri (servikal uzunluk, MVP, plasental kalınlık, EFW) demografik özellikleri, maternal yaş, gravida, parite, gestasyonel yaş, sigara, vajinal kanama ve tokolitik kullanıp kullanmadıkları değerlendirildi. Hastalar bir hafta içinde doğum yapanlar, 35 haftadan önce ve 37 haftadan önce doğum yapan olarak takip ve analiz edildi. Bir hafta içinde doğum yapanlar, 35 haftadan önce ve 37 haftadan önce doğum yapan hastaların servikal uzunluğu 1 haftadan sonra, 35 hafta ve 37 haftadan sonra doğum yapan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı daha kısaydı. Çalışmamızın ortaya koyduğu bulgular; 37 hafta altındaki gebelerde fundal ve anterior kalınlıkları, 35 hafta altı doğum yapan gebe grubunda ise, sadece fundal myometrium duvar kalınlıkları daha ince bulundu. Farklılık istatistiksel olarak anlamlı idi. Çalışmamızda, myometriyal kalınlık ile servikal uzunluğun preterm eylem ile yalancı eylemin ayrımında potansiyel rolü olabileceğini göstermeye çalıştık. Ama daha geniş hasta serileri ile yapılan çalışmalar bize daha net bilgiler sunabilir
Özet (Çeviri)
The incidence of preterm birth is 7-12%. The rate varies according to races; 8.8% among whites and rises up to 18.9% among afro-americans and could not have been reduced in the last 30 years (10,11). Accounting for 75-85%, preterm birth is the most common cause of perinatal morbidity and mortality in the neonates without any congenital malformations (11). There are a lot of risks for preterm birth. Prevention of preterm birth is one of the leading objectives of obstetrics to avoid the morbidity, which can occur because of prematurity, as well as perinatal and neonatal deaths. This study was conducted between May 2012 and June 2013 in Akdeniz University Gynecology and Obstetrics Department. A total of 80 patients with the diagnosis of preterm labor between 26º - 36? gestational weeks were included. Informed consent was obtained from all patients. Diagnostic value of ultrasonographic myometrial thickness in the regions of uterine fundus, anterior wall and low uterine segments of pregnant women with preterm labor were examined. Additionally, other ultrasonographic measurements (cervical length, MVP, placental thickness, EFW), demographic characteristics, maternal age, gravity, parity, gestational age at presentation, cigarette smoking, vaginal bleeding at presentation, use of tocolytics were also examined. Patients were followed and analyzed for delivery within a week, delivery before 35 weeks and delivery before 37 weeks. There was a statistically significant association between shorter cervical length and delivery within a week, delivery before 35 weeks and delivery before 37 weeks when compared to delivery after one week, delivery after 35 weeks, delivery after 37 weeks respectively. The findings of our study revealed that; in pregnants who gave birth < 37 weeks, fundal and anterior wall thickness were both lower and in pregnants who gave birth < 35 weeks, only the fundal thickness was lower. The differences were statistically significant. In our study, myometrial thickness and cervical length can have potential role in the distinction of the preterm labor and false labor. However, studies carried out with a wider range of patients will present us more obvious data