Metastatik kolorektal kanserli hastaların tedavisinde cetuximab veya bevacizumab içeren kombinasyonların etkinlik ve yan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficacy and side effects of cetuximab or bevacizumab combination chemotherapy in colorectal cancer patients treatment
  1. Tez No: 347672
  2. Yazar: KÜRŞAT KORKMAZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kolorektal kanser genetik, diyet,yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu, sıklığı giderek artan morbidite ve mortalitesi yüksek malign bir hastalıktır. KRK ana tedavisi erken tanı sonrası cerrahidir. Ancak metastatik veya nüks hastalıkta adjuvan kemoterapiler ile toplam sağ kalımın artırıldığı çeşitli çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji servisi ve kemoterapi ünitesinde 2000 ? 2013 tarihleri arasında KRK tanısı ile tedavi alan hastalar değerlendirildi. Hastaların cinsiyet, yaş, patolojik tanı, varsa geçirilmiş cerrahi, ek hastalık, aldıkları kemoterapi rejimleri ve kür sayıları, tedavi sırasında ve sonrasında tesbit edilen yan etkiler ile progresyonsuz sağ kalım ve genel sağ kalım verileri retrospektif olarak değerlendirildi. EGFR?ne karşı geliştirilmiş olan kimerik yapıda bir monoklonal antikor olan setuksimabın ve Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) karşı geliştirilmiş bevacizumabın tedaviye olan katkıları araştırıldı. Çalışmamıza 89 hasta dahil edildi. Sekseniki hasta bevacizumab ve 40 hasta setuksimab içeren adjuvan kemoterapi tedavisi aldı. Setuksimab alan 40 hastadan 33?ü tedavi öncesi bevacizumab içeren protokol aldı. Her iki grup arasında anlamlı cinsiyet ve yaş farkı izlenmedi. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi, iki ölçüm verilerinin karşılaştırılmasında Student T testi, progresyonsuz sağkalım verilerinin değerlendirilmesinde Kaplan-Meier Testi, genel sağ kalım verilerinde ise Log-rank yöntemi uygulandı. İstatistiksel anlamlılık p değeri < 0.05 kabul edildi. Çalışmamızda literatür ile uyumlu olarak bevacizumab alan hastalarda PFS 9.13 ay, OS ise 21.58 ay bulundu. Cinsiyet arasında fark izlenmedi. Setuksimab alan hastalarda çalışmamızda PFS 3.35 ay , OS ise 30.48 ay tesbit edildi. Cinsiyet arasında anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamızda setuksimab alan hastalarda progresyonsuz sağkalım (PFS) süresi genel olarak yapılan çalışmalardan kısa bulunmuştur. Ancak çalışmaların çoğu ilk basamak tedavide kullanılmış olup bizim hastalarımızda ise üçüncü veya sonraki basamaklarda kullanılmış olup, tekrar eden nükslerde veya tedavi dirençli hastalarda verilmesi olabilir. Hastalarımızda bulunan genel sağkalım (OS) ise literatür çalışmalarının çoğundan yüksek olup nüks halinde uygulanan tedavilerin ( kemoterapi, metastazektomi, radyoterapi ) toplam sağkalımı iyileştirmeye katkısı olduğu düşünülmüştür. Sonuç olarak; hedefe yönelik tedavilerin progresyonsuz sağkalıma ve genel sağ kalıma faydaları gösterilmiş ve yan etkileri de tolere edilebilir bulunmuş olup daha erken tedavi basamaklarında da kullanılması düşünülmelidir. Bu tedavilerin daha etkin değerlendirilmesi için ilk basamakta, daha geniş hasta sayıları ile prospetif randomize çalışmaların sürdürülmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is very malignant disease with increasing morbidity and mortality with the genetic factors , diet, life style and environmental factors. Main treatment of CRC (colorectal cancer) is surgery after early diagnosis. But in some of the studies it is found that adjuvant chemoterapies increases survival at metastatic or recurrent diseases. In our study we aimed to evaluate the CRC patients in Karadeniz Technical University Medical Oncology Clinic between 2000 -2013 . We studied gender, age, pathological diagnose, surgical history, additional disease, chemotherapy regimens and cure count, adverse effects during and after the therapy, PFS ( progression free survival ) , OS (overall survival) retrospectively. We investigated the additional effects of Setuksimab,a chimeric monoclonal antibody developed against EGFR , and Bevacizumab; developed against VEGF. We studied with 89 patients . 82 of them received Bevacizumab and 40 patients received Setuksimab as adjuvant chemotherapy. 33 patients received also Bevacizumab before Setuksimab protocol. Between two groups there is no significant difference for gender and age. To compare quantitative data we used Ki- square, for two measurement data to deem Stent T, survival with no progression Kaplan- Meier Test, overall survival data Log- rank method.