Görüntüleme yöntemleri ile tespit edilen pankreas kistleri epidemiyolojisi
Epidemiology of pancreatic cysts detected by imaging techniques
  1. Tez No: 347673
  2. Yazar: MEHMET FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Radyolojik görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ve abdominal bölgeye yapılan inceleme sayısının artması ile pankreasın kistik lezyonları daha çok tanınmaya başlamıştır. Pankreas kistleri genellikle asemptomatiktirler ve değişik nedenlerle yapılan görüntülemeler sonucunda tesadüfi olarak tespit edilirler. Klinik açıdan pankreas kistleri benign, premalign ve malign lezyonlar olarak sınıflandırılırlar. Malignite potansiyeli taşıyan kistik lezyonların tespiti pankreas kanseri erken tanı ve tedavi açısından umut vaat edici olarak görülmektedir. Çalışmamızda 2007-2011 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniveristesi Radyoloji Anabilim Dalında değişik nedenlerle üst batın tomografisi, üst batın MR Görüntüleme, MR kolanjiopankreatografi görüntülemesi yapılan 5269 hastanın rapor bilgilerinin retrospektif olarak taranması ile pankreas da kistik lezyon olan hastalar tespit edilmiştir. 59 hastada(%1.11) kistik lezyon tespit edilmiştir. Hastaların %72.9 unda daha önceden bilinen pankreas hastalığı mevcut değildir. Yaşla birlikte kist sıklığında artış olduğu görülmektedir. En sık pankreas gövde yerleşimli kistler tespit edilirken yaşla birlikte kist çapının değişmediği görülmektedir. Kistlerin patolojisine bakıldığında 10 hastada pankreas malign neoplazmı tespit edilmiştir. Kist çapı ve yerleşim yeri ile malignite arasında ilişki tespit edilmemiştir. İleri yaşda görülen kistik lezyonların malignite gelişimi açısından riskli olabileceği düşünülmektedir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanılan endoskopik ultrason (EUS) yöntemi kistik lezyonların tanı ve tedavisinde altın standart olarak yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
With improvements on radiological imaging technics and more abdominal screening, cystic lesions of pancreas has become more recognised. Pancreatic cysts are usually asemptomatic and are discovered incidentally during other screenings. Clinically, pancreatic cysts are classified as benign, premalign and malign lesions. Determination of pancreatic cysts carrying malign potential is promising for early diagnosis of pancreatic cancer. In our study, 5269 patients medical records who underwent computarized tomography, magnetic resonance imaging, MR cholangiopancreatography between years 2007-2011 in Karadeniz Technical University Radiology Department were examined retrospective for pancreatic cystic lesions. Cystic lesions were identified in 59(%1.11) patients. There was no known pancreatic disease in %72.9 of patients. The frequency of pancreatic cysts increases with older age. The most frequent location for cysts were pancreatic body and there was no difference between cyst diameters with increasing age. Pathologic examination of the cysts reavealed pancreatic malign neoplasm in 10 patients. There was no relationship between cyst diameters or locations and malignancy. Cystic lesions in elderly patients have increased risk for malign transformation. In recent years endoscopic ultrasound (EUS) technic has become golden standart for diagnosis and treatment of pancreatic cystic lesions.