Tinnitus tedavisinde güncel yaklaşımlar
Current treatment in management of tinnitus
- Tez No: 347671
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İMAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Herhangi bir uyarı olmaksızın kulaklarda veya kafa içinde algılanan ses olarak tanımlanan tinnitus, işitme sisteminin en yaygın semptomlarından biridir. Tinnitus, psikosoyal sorunlara yol açarak kişinin yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Tinnitusun patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olmakla beraber işitsel sistemdeki anatomik ve/veya fonksiyonel bir değişim sonucu ortaya çıktığı düşüncesi genel olarak kabul görmektedir. Toplumda sık görülmesine ve hastalarda psikosoyal problemlere yol açabilmesine karşın günümüze kadar tinnitusun değerlendirmesi için standart bir protokol oluşturulamamıştır. Tinnitusun teşhis çabaları bu konuyla ilgilenen uzmanları; tinnitus frekansı, şiddeti, minimal maskeleme, rezidüel inhibisyon gibi psikoakustik testlere ve çınlamanın hastalar tarafından nasıl algılandığını ve çınlama ile ilgili psikosomatik algılamayı incelemek amacıyla düzenlenmiş olan birçok ankete yöneltmiştir. Bu çalışmaya polikliniğimize tinnitus şikayeti ile başvuran, dosya kayıtları düzenli tutulmuş olan ve iki basamaklı tedavi uygulanan 10?u bayan 30 `u erkek toplam 40 hasta dahil edildi. İki basamaklı tedavide; birinci basamakta akustik travmaya bağlı tinnitus şikayeti olan hastalar bir ay süreyle oral magnezyum, işitmesi normal olup tinnitus şikayeti olan hastalar 1 ay süreyle oral misoprostol kullandı ve tedavi etkinliği Tinnitus Engellilik Anketiyle (TEA) değerlendirilip fayda görmeyen hastalara ikinci basamak tedavi olarak intravenöz lidokain tedavisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is one of the most common symptoms of auditory system that is defined as a voice heared by one or both of the ears or inside of the head without a real stimulation. It can effect quality of life because of causing psychosocial problems. Its pathophysiology is not well defined yet but thought that it is caused by an anatomic or functional change in auditory system. Although it?s a common disorder in society and causes psychosocial problems, there is not a standard protocol to evaluate tinnitus. This difficulty to evaluate tinnitus makes the clinicians use the psycoacustic tests like measuring the frequency and force of tinnitus, minimal masking degrees, residual inhibation degrees and psycosomatic questionaire tests that evaluates how tinnitus is perceived by the patient. In this study there is 40 patient, 10 female and 30 male, who applied our ENT clinic with tinnitus complaint and medicated by two step therapy that is well documented. At first step, the tinnitus patients with acustic trauma history are treated with oral magnesium for one month and the patients with normal hearing levels are treated with oral misoprostol for one month. The efficiency of treatment is evaluated by tinnitus disability questionaire and the patients who didn?t make use of the first step of the treatment used intravenous lidocaine as the second step of the therapy.