Laparoskopik kolesistektomilerde total intravenöz anestezi ve inhalasyon anestezisinin pulmoner fonksiyonlar üzerine etkisinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of the effect of total intravenous anesthesia and inhalation anesthesia on pulmonary functions in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 347679
  2. Yazar: MEHMETALİ ÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma, genel anestezi altında laparoskopik kolesistektomi ameliyatı uygulanmış, ASA 1-2, 18-65 yaş arası, toplam 40 hastanın anestezi dosya kayıtları incelenerek yapılmıştır. Hastalar; TİVA grubu (Grup T) ve inhalasyon anestezisi grubu (Grup I), olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların, periferik oksijen saturasyonları, EtCO2 değerleri, solunum sayıları, tepe havayolu basınçları, plato havayolu basınçları, ortalama arteriyel basınçları, kalp atım hızları, pO2 değerleri, pCO2 değerleri, pH değerleri, ajitasyon skorları, VAS ve modifiye aldrete skorları incelendi. Entübasyon sonrası dönemde TİVA grubundaki KAH değeri, inhalasyon anestezisi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Pnömoperitonyum sonrası 20.dk, 30.dk, 40.dk, 50.dk ve operasyon sonu dönemlerde inhalasyon anestezisi grubundaki EtCO2 değerleri, TİVA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. Postoperatif dönemde inhalasyon anestezisi grubundaki pH değeri, TİVA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. PACU 15.dk ve 30.dk?lardaki modifiye aldrete skorları TİVA grubunda, inhalasyon anestezisi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. Sonuç olarak; TİVA yönteminin kangazı parametreleri ve derlenme süresi açısından inhalasyon anestezisine göre daha olumlu etkileri olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study included the retrospective assessment of recorded documents of 40 patients who were in age between 18-65, ASA 1-2 and went on laparoscopic cholesistectomy under general anesthesia. Patients were separated into two subgroups including TIVA group (Group T) and second group applied by inhalation anesthesia (Group I). The values of peripheric oxygen saturation, EtCO2, count of breathing, peak pressures of airway, plato pressures of airway, mean of blood pressures, heart rate, pO2, pCO2, pH, scores of agitation, VAS and modified adrete scores were compared between two groups. We found that heart rate was significantly decreased in Group T when compared to Group I at period of post intubation. In addition, EtCO2 values were determined remarkably increased in Group I in comparison to Group T in period of 20, 30, 40 and 50 minutes after pneumoperitoneum and postoperation. The statistically significant decrease in the value of pH was observed in Group I compared with Group T in postoperative period. The assessment revelaed that modified adrete scores at 15 and 30 minutes of PACU were significantly higher in Group T than Group I. We concluded that TIVA method is more benefial and sensitive than inhalation anesthesia to assess arterial blood gas values and recovery period.