Acil hemşirelerinin adli vakalarda delil koruma yaklaşımları
Procedures of protection of evidences by the emergency department nurses
- Tez No: 347696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜKKE KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Acil servisler adli olguların en sık görüldüğü yerlerdir. Acil hemşireleri adli olguyu ilk gören, ilk konuşan ve laboratuar örnekleri ile ilk ilgilenen sağlık çalışanları oldukları için adli olgular ve olası adli deliller konusunda dikkatli ve hassas davranmalıdırlar. Bu çalışma acil hemşirelerinin adli olgularda delil koruma uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma İstanbul'da, Sağlık Bakanlığı Fatih Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı üç hastane ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri acil servislerinde çalışan hemşireler ile 01/02/2013-01/06/2013 tarihleri arasında yürütüldü.
Özet (Çeviri)
Emergency is the department where most of the judicial facts are observed. Because nurses working in this department are the first whitnesses of these judicial facts and are the ones who collect the first laboratory samples, they have to pay too much attention and have to be very cautious when facing these cases and possible evidences. This study was done in order to clarify the procedures of protection of evidences by the emergency department nurses when they face judicial facts. This study, after interviewing the nurses working in the emergency department of three hospitals belonging to State Hospitals Establishments of Fatih region and as well Istanbul University Medicine Faculty Hospitals, was completed between 01/02/2013-01/06/2013 in Istanbul.