Sıvı yakıtlı kazanların doğal gaza dönüştürülmesi
  1. Tez No: 34770
  2. Yazar: AYŞE AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN SUNGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
III ÖZET : Bu çalışmada, fuel-oil yakarı mevcut sıcak su kazanının doğal gaza dönüştürülmesi işlemi incelenmiştir. Bu durumda kazan kapasiteleri ve sıcaklık dağılımları birbirinden fark lı özellikler göstermektedir. Doğal gaz, yüksek oranda C ve H, yok denecek kadar az S içerir. Bundan dolayı cidarlara ışınımla ısı geçişi az, taşımınla transfer edilen ısı miktarı fazladır. Dönüşüm sonucunda, ocak sıcaklığı fazla olur. Asıl ısıtma yüzeylerin de, konveksiyonla ısı transfer katsayısının artmasından dolayı, bölüm sonu sıcaklığı, fuel-oil yakıldığı andaki değerine yaklaşır. Doğal gaz, S içermediğinden yanma sonunda SOx oluşmaz. Dolayısıyla korozif etkisi olan H SO oluşmaz. Böylece, ba- 2 4 ca gazı sıcaklığı düşük tutulabilmektedir. Doğal gaz, temiz bir yakıt olduğundan hava kirliliği için önemli bir alternatiftir. Ayrıca, yatırım ve işletme maliyetlerinin fazla olmamasından dolayı ekonomiktir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY : In this work, the conversion of existing fuel-oil fired boilers to natural gas investigated. In this position, the capasity and the temperature distrubution of existing fuel-oil fired boilers are different. Natural gas content is high rate hydro jen and carbon, and very low rate sulfur. Due to these properties, radiative heat transfer to surface is low and the total heat transfer in the convection surfaces is high. So the temperature valu es of boilers units decreased. In result of firing natural gas, there isn't be SOx emissions. So, the flue gas temperature can be raduced. Natural gas an alternative fire for air polluting prob lem, în addition, investment and working cost aren't expen sive.