Katı ve sıvı yakıtlı kazanların doğalgaz yakıtlı kazanlara dönüşümü
The Conversion of boiler with the solid and liquid fuel to boiler with natural gas fuel
  1. Tez No: 121252
  2. Yazar: YAŞAR GÜVEN YALVAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. GÖKHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KATI VE SIVI YAKITLI KAZANLARIN DOĞAL GAZ YAKITLI KAZANLARA DÖNÜŞÜMÜ VE TERMODİNAMİK ANALİZİ Yasar Güven YALVAÇ İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı 58 + xi sayfa 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. İ Gökhan AKSOY Günümüzde teknolojinin gelişimi ve sanayileşmenin çok hızlı bir şekilde olması sonucu ortaya ciddi çevresel sorunlar çıkmaktadır. Ayrıca sanayileşmenin yanı sıra kış aylarında ısınmada kullanılan yakacaklardan çıkan duman insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu yüzden sanayide ve kentsel ısınmada insan sağlığını tehdit etmeyecek temiz enerji arayışına girilmiştir. Bunun çözümü de yenilenebilir enerji kaynakları yeteri derecede elde edilinceye kadar doğal gazın temiz enerji olarak kullanımıyla yapılmıştır. Doğal gazın ülkemize girmesiyle ve yaygınlaşmasıyla eski katı ve sıvı yakıtlı kazanlarda değişiklik yapılması veya doğal gaz yakıtlı kazanlarla değiştirilmesi zaruri olmuştur. Bu çalışmada kazan dönüştürülmesi sonucu yapılması gereken termodinamik ve ısı transferi hesapları yapılmıştır. Bu hesaplamalar yapılırken örnek bir kazan projesindeki ölçüler kullanılmıştır. Ayrıca kazan dönüşümleri sırasında kazanda ve kalorifer dairelerinde yapılması gereken fiziki değişikliklerden de ayrıntılı olarak bahsedilmiştir.kalorifer dairelerinde yapılması gereken fiziki değişikliklerden de ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Doğal gaz kazanlarının dönüşümü sonucu performansı kazanın tipine, yaşına, fiziki durumuna göre değişmektedir. Fakat katı yakıtlı kazanların dönüşümünün verimli olmadığı aşikardır. ANAHTAR KELİMELER: Doğal gaz, doğal gaz kazanları, kazanların dönüşümü, yanma termodinamiği, ısı transferi. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE CONVERSION OF BOLIER WITH THE SOLID AND LIQUID FUEL TO BOILER WITH NATURAL GAS FUEL AND THERMODYNAMICS ANALYSES Yaşar Güven YALVAÇ Inonu University Graduate School of Natural and Apllied Sciences Mechanical Engineering Department 44 + xi pages 2002 Supervisor: Yrd. Doç. Dr. I. Gökhan AKSOY In recent time the environmental problems occurs due to the high growing speed of the technology and industry. In addition to that the product results of the chemical burning which used in heating of the home threaten the human health in the city. Therefore the clean power, not threaten the human health, searched in the industry and home heating. The solution found by searcher that the natural gas clean power have been using until the new renewable power source invented. The result of the spread of the natural gas in the Turkey the conversion of the boiler with liquid or solid fuel to boiler with natural gas fuel be obligate. In this direction the thermodynamic and heat transfer calculations of the boiler in the conversion was calculated. The calculations are performed according to dimension of a commercial boiler project. In addition detailed explanations are given about physical changes must be made in the boiler and boiler room during boiler conversion. The performance of the boiler, results of the conversion to natural gas boiler, depend on the any factor which is the physical condition of the boiler, the age of the boiler, the type iiiboiler, the type of the boiler. But the boiler with solid fuel shouldn't be conversed due to low efficiency. KEYWORDS: Natural gas, natural gas boiler, conversion of boiler, thermodynamic burning, heat transfer. iv