Agresif periodontitis hastalarında monosit kemoatraktan protein (MCP)-1 ve CC kemokin reseptör-2 polimorfizmlerinin sıklığının ve bu polimorfizmin gen ekspresyonu ve dişeti oluğu sıvısı MCP-1 düzeylerine etkisinin incelenmesi
The evaluation of monocyte chemoattractant protein (MCP)-1 and CC chemokine receptor-2 gene polymorphisms frequency and the effects of this polymorphism on gene expression and the MCP-1 levels in gingival crevicular fluid in patients with aggressive periodontitis
  1. Tez No: 347708
  2. Yazar: ŞADİYE COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZLEM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Monosit kemoatraktan protein (MCP)-1, C-C kemokin reseptör 2 (CCR2) ile etkileşime geçerek monosit/makrofajların enflamasyon alanına yönlendirilmesinde anahtar öneme sahip bir kemokindir. Hem MCP-1 hem de reseptörü olan CCR2 birçok hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı MCP-1 ve CCR2 polimorfizmleri ile Agresif Periodontitis (AP) arasındaki ilişkiyi araştırmak ve bu polimorfizmin gen ekspresyonu ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) MCP-1 düzeyleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 108 AP ve 107 periodontal olarak sağlıklı (S) kontroller olmak üzere toplam 215 birey dahil edildi. Her bir bireyden alınan kan örneklerinden genomik DNA izole edildi ve MCP-1 - 2518 A/G ve CCR2 -190 G/A polimorfizmleri, polimeraz zincir reaksiyonu-kesim parça uzunluk polimorfizmleri (PCR-RFLP) ile değerlendirildi. Toplam 141 bireye (50 lokalize (L) AP, 30 generalize (G) AP ve 61 S) ait DOS MCP-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. 25 AP ve 15 S kontrol bireyin gen ekspresyon değerleri periferal kan mononükleer hücrelerinden SYBR Green kullanılarak kantitatif RT-PCR ile belirlendi ve veriler ΔCt yöntemi ile normalize edildi. Gruplar arasında MCP-1 -2518 A/G ve CCR2 -190 G/A polimorfizmleri genotip ve allel frekansları açısından fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Monocyte chemoattractant protein (MCP)-1 is one of the key chemokines that interacts with C-C chemokine receptor 2 (CCR2) and plays a role in migration and infiltration of monocytes/macrophages. Both MCP-1 and CCR2 have been demonstrated to be induced and involved in various diseases. The purpose of this study was to investigate genetic impact of MCP-1 -2518 A/G and CCR2 -190 G/A gene polymorphisms on Aggressive Periodontitis (AP) susceptibility and the effects of this polymorphism on gene expression and the MCP-1 levels in gingival crevicular fluid (GCF) in patients with AP. A total of 215 subjects, (108 AP and 107 healthy controls (C)) were recruited in this crosssectional study. Genomic DNA was isolated from a peripheral blood sample obtained from each subject. Gene polymorphisms of MCP-1 -2518 A/G and CCR2 -190 G/A were analyzed by a standard polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) assay. GCF samples were collected from 141 patients including 50 localized (L) AP, 30 generalized (G) AP and 61 C patients and GCF MCP-1 was measured by an enzyme-linked immunosorbent assay. Gene expression levels were quantified in peripheral blood leukocytes from 25 AP and 15 periodontally healthy controls by quantitative real-time PCR. Threshold cycles (Ct) values obtained from the RTPCR analysis based on SYBR Green detection and data was normalized via ΔCt . There were no differences between MCP-1 and CCR2 genotype distribution and allele frequencies in the AP and C groups (p>0.05).