Generalize agresif periodontitis hastalarında, konvansiyonel mekanik periodontal tedaviye ek olarak kullanılan diyot ve Er,Cr:YSGG lazer uygulamalarının klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Clinical and biochemical evaluation of diyot and Er,Cr:YSGG laser aplication with conventional periodontal mechanical therapy in generalized aggressive periodontitis patients
- Tez No: 408533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SEÇKİN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; klinik ve radyolojik değerlendirmeler ışığında, generalize agresif periodontitis tanısı konulmuş bireylerde, kök yüzeyi düzleştirmesi tedavi, kök yüzeyi düzleştirmesine ilave olarak kullanılan Er,Cr:YSGG lazer ve kök yüzeyi düzleştirmesine ek olarak diyot lazerlerin periodontal tedavi etkinliğinin, periodontal klinik indekslerin (PI, SCD, KAS, GI ve SKI) ve biyokimyasal verilerin (TNF-α, IL-1β, IL-37 ve IL-8) değişimine göre belirlemektir. Yaptığımız çalışmada tüm gruplarda tedavi öncesine göre tedavi sonrasında 3. ay klinik indekslerde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma belirlenmiştir. Gruplar arasında tedavi öncesine göre tedavi sonrasında 3. ay klinik indeksler açısından en başarılı grup kök yüzeyi düzleştirmesine ilave Er,Cr:YSGG lazer uygulanan grup, sonrasında kök yüzeyi düzleştirmesine ilave diyot lazer uygulanan grup, daha sonra ise kök yüzeyi düzleştirmesi grubu olmuştur. Tüm gruplarda tedavi öncesine göre tedavi sonrasında 3. ay TNF-α, IL-1β, IL-37 ve IL-8 seviyeleri de istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Gruplar arasında tedavi öncesine göre tedavi sonrasında 3. ay biyokimyasal belirteç açısından en başarılı grup kök yüzeyi düzleştirmesine ilave Er,Cr:YSGG lazer uygulanan grup, sonrasında kök yüzeyi düzleştirmesine ilave diyot lazer uygulanan grup, daha sonra ise kök yüzeyi düzleştirmesi grubu olmuştur. Klinik parametreler ve biyokimyasal analizler neticesinde; generalize agresif periodontitisin periodontal tedavisinde konvansiyonel mekanik tedaviye ilave olarak Er,Cr:YSGG lazer ve diyot lazerin periodontal tedavide faydalı olacağı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of diode and Er, Cr: YSGG lasers as adjunct to conventional mechanical periodontal treatment by assessment of periodontal clinical indexes (PI, PPD, CAL, GI, and BOP) and biochemical markers (TNF-α, IL-1β, IL-37, and IL-8). 26 patients who diagnosed as generalised aggressive periodontitis were divided three groups; Upper right jaw was the first group which only scaling and root planning was performed. Upper left side of jaw was second group which Er,Cr:YSGG lazer applied as adjunct to scaling root planning treatment. And the last group was that diode laser applied as adjunct to scaling and root planning treatment in lower jaw. 3 months after treatment compared to before treatment in all groups; it was found a statistically significant reduction in clinical periodontal index and biochemical markers levels of TNF-α, IL-1β, IL-37, and IL-8. With reference to clinical periodontal index and biochemical markers; Er,Cr:YSGG laser group showed best scores and diode laser group, root planing group scores followed it respectively. In light of clinical parameters and biochemical analysis, it was cocluded that diode and Er,Cr:YSGG laser applications as adjunct to conventional mechanical periodontal treatment has benficial effects on periodontal treatment.