Köpeklerde kalp hastalıklarında holter monitorizasyon tekniği ile aritmilerin tanısı ve sınıflandırılması
Diagnosis and classification of arrhythmias detected by holter monitoring in dogs with heart disease
- Tez No: 347773
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada edinsel ya da konjenital, semptomatik ve asemptomatik kalp hastalığı bulunan köpeklerde aritmilerin uzun dönem Holter kaydı ile teşhisleri gerçekleştirildi. Araştırmada, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği'ne getirilen farklı ırk, yaş ve cinsiyette 22' si erkek 8' i dişi toplam 30 köpek değerlendirildi. Aritmili tüm hastaların; klinik muayene, tam kan ve serum biyokimyasal anazlileri, toraks radyografi,ekokardiyografileri, klinik elektrokardiyografi ve uzun dönem Holter kayıtları gerçekleştirildi. Holter kaydı ile teşhisi yapılan aritmiler; supraventriküler, ventriküler aritmiler ve bradiaritmiler temelinde sınıflandırılarak ayrıntılı olarak değerlendirildi. Araştırmaya dahil olan aritmili 30 köpekte tüm değerlendirmeler sonucunda, aritmili hastaların % 90' ında edinsel, % 10' sında ise konjenital kalp hastalıkları teşhis edildi. Klinik semptom gösteren hastalarda en sık şikayet egzersiz intolerans (% 100), öksürük ve dispme (% 88,9) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the current trial was to diagnosis and classification of arrhythmias detected by holter monitoring in dogs with acquired or congenital, symptomatic and asymptomatic heart disease. In this current trial, 30 dogs (22 male and 8 female in different age, sex and breeds) referred to Small Animal Clinic of Ankara University Faculty of Veterinary medicine were evaluated. The physical and cardiovascular examinations, routine laboratory works, thorax radiography, echocardiography, clinic electrocardiography and long term holter monitoring were performed in all referred dogs with arrhythmias. The arrhythmias diagnosed by Holter monitoring were classified based upon supraventricular, ventricular and bradyarrhythmias. After the diagnostic assessments of all dogs with arrhythmias;acquired heart diseasesin 90 % of dogs and congenital heart diseases in10 % of dogswere identified. The common symptom of clinic patients were identified as exercise intolerance (100 %), coughing and dyspnea (88,9 %) as well.