Ankara Üniversitesi Hastaneleri hemşirelerinde işe bağli gerginlik düzeyi ve rol çatişmasi-rol belirsizliği durumu ve diğer etmenler
The level of work related tension and role conflict-role ambiguity status of Ankara University hospitals nurses
  1. Tez No: 347783
  2. Yazar: AYŞE BURCU AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık bakım sisteminde önemli bir rolü olan hemşireler, hasta ya da hastalık riski altındakilere bakımla sorumlu ve yoğun riskli çalışma koşullarına sahip olmaları nedeniyle işe bağlı gerginlik sorunu ile karşı karşıyadırlar. Sağlık hizmetinin sunulmasında rol çatışması ve rol belirsizliği sorunu ile de sıkça karşılaşılmaktadır. Sağlık sisteminin örgüt yapısı, kritik hastaların bakımı, nöbet usulü çalışma gibi etmenler bu durumları etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri?nde görev yapan hemşirelerde işe bağlı gerginlik düzeyi, rol çatışması-rol belirsizliği durumu ve buna diğer faktörlerin etkisini incelemek amacıyla planlanmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Hemşirelerin sosyo-demografik verilerinin toplanması amacıyla `Kişisel Bilgi Formu?,rol çatışması-rol belirsizliği düzeyinin belirlenmesi amacıyla `Rol Çatışması-Rol Belirsizliği Ölçeği? ve işe bağlı gerginlik düzeyini saptamak amacıyla `İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin girişi SPSS 17.0?da yapılmış olup, analizinde ise frekans dağılımları, independent-t testi, One-way Anova ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Level Of Work Related Tension And Role Conflict-Role Ambiguity Status Of Ankara University Hospitals Nurses Having an important role in the health care system, nurses are responsible for patient care, and intensive risk or at risk of disease due to their working conditions faced with the problem of work-related stress. Role conflict and role ambiguity in the provision of health care is a frequently encountered problem. The organizational structure of the health care system, care of critically ill patients, and the working procedure of seizure can affect these factors. This descriptive study aims to examine the level of work-related stress, role ambiguity, role conflict-situation, and the effect of other factors on the nurses working in hospitals in Ankara University Faculty of Medicine. In order to collect socio-demographic data of the nurses 'Personal Information Form' was used. For determining the level of role ambiguity role conflict 'Role Ambiguity Role Conflict Scale' was applied, and finally 'Work Related Tension Scale' was used in order to determine the level of work-related stress. Data entry using SPSS 17.0 in was made of the frequency distribution analysis, independent t-test, One-way ANOVA and correlation analysis were employed.