Diöstrus döneminde olan köpeklere GNRH antagonisti (cetrorelix) uygulamalarının progesteron değerine etkisinin araştırılması.
The investigation of effectiveness of a GNRH antagonist cetrorelix to progesterone levels on bitches in diestrus.
  1. Tez No: 347806
  2. Yazar: HAFİZE TUĞBA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRSAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, diöstrus dönemindeki köpeklere GnRH antagonisti uygulamalarının progesteron değerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada, seksüel siklusun diöstrus dönemindeki 15 dişi köpek kullanıldı. Bu köpekler rasgele olarak, uygulama grubunda 8, kontrol grubunda 7 köpek olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna alınan köpeklere her hangi bir ilaç uygulaması yapılmadı. Seksüel süklusun diöstrus döneminde olan köpeklere, diöstrusun 5-10. Gün aralığında GnRH antagonisti olan Cetrorelix, 5 gün süreyle deri altı yolla boyun derisi altına uygulandı. Progesteron değerinin belirlenmesi amacıyla tüm köpeklerden 5 gün süreyle (uygulamadan hemen önce kan alınıp sonra enjeksiyon yapılarak) günde bir olmak üzere kan alındı. İlaç uygulaması sonrasında köpeklerde her hangi bir yan etkiye rastlanmadı. Kontrol grubundaki köpeklerin, 5 gün süreyle alınan kanlardan elde edilen ortalama P4 değerlerine bakıldığında, günlük progesteron değerleri arasında önemli bir farklılık gözlenmedi (p>0.05). Uygulama grubundaki köpeklerin ortalama P4 değerleri 5. günde 1 ng/ml seviyesine yaklaştı. Kontrol ve uygulama gruplarındaki köpeklerin P4 değerlerine bakıldığında ilk (ilaç uygulanmadan alınan örnekler) ve ikinci gün değerleri arasında bir fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of Gnrh antagonist administration to progesteron values in diestrus bitches. Fifteen diöstrus bitches were used in research. These were randomly allocated to two groups, 8 bitches served as treatment group and 7 bitches served as controls. As a control group's bitches weren't made any medical administration. Bitches which were in term of diestrus of sexual cycle, were administered GnRH antagonist as s.c. during 5 days between 5 and 10 days of diestrus. For the determination of the progesterone values, the blood samples were taken from all bitches during 5 days one time per day (samples were taken before administration). None of the bitches presented side effect after drug administration. In control group, when blood samples were taken from bitches during 5 day were researched for main P4 values, didn't present significant difference among daily P4 values (p>0.05). P4 values of bitches of treatment group approached 1ng/ml on fifth day. When in control and treatment group's bitches were researched for P4 values, first and second day values weren't observed significant difference (p>0.05).