Meme kanserinde difüzyon meme MR ile histopatolojik prognostik faktörler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Relationship between diffusion mri findings and the histopathological prognostic factors in breast cancer
- Tez No: 347807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ ÇUBUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Meme kanserinde difüzyon MR, lezyonun morfolojisi yanında, metabolik aktivitesi hakkında da bilgi vermektedir. Patolojik prognostik faktörler meme kanserli olgularda tedavi protokolünü ve sağ kalımı etkilemektedir. Bu çalışmada amacımız, meme kanserli olgularda difüzyon MR özellikleri ile patolojik prognostik faktörler arasında ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Mart 2011 – Temmuz 2013 tarihleri arasında kliniğimizde, meme kanseri tanısı ile preoperatif olarak Meme MR tetkiki yapılan 33 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm olguların post-operatif patoloji sonuçları elde edildi. Post-op histopatolojik spesmenlerde tümor çapı, aksiler lenf nodu durumu, histolojik grade klasik prognostik faktörler olarak ve östrojen reseptör durumu, progesteron reseptör durumu ve Ki-67 moleküler prognostik faktörler olarak değerlendirilmiştir. Difüzyon meme MR özellikleri ile klasik ve moleküler histopatolojik prognostik faktörler arasındaki ilişki NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) istatistik programları kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Diffusion MRI of the breast gives information about the metabolic activity of the lesions as well as the morphologies. Pathological prognostic factors in breast cancer affects the patient's treatment protocol and overall survival. Aim of this study is to evaluate the relationship between the diffusion MRI of the breast and histopathologic prognostic factors in breast cancer. Materials and method: The files of 33 patients who underwent pre-operative breast MRI between the March 2011 and July 2013 were reviewed retrospectively. Post-operative histo-pathologic results were obtained for all the patients. In post-operative histopathological specimens tumor diameter, axillary lymph node status and histological grade were evaluated as classical prognostic factors and estrogen receptor status, progesterone receptor status, C Erb B2 and Ki-67 were evaluated as molecular prognostic factors. In evaluation of the correlation between Diffusion MRI values and histo-pathological results were analysed by the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) programs.