Betondan güneş kollektörü imali ve veriminin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 34781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
DO?AL DOLASIMLI SICAK SU SİSTEMLERİ Artan enerji talebi ve enerji maliyetleri yanında, doğal enerji kaynaklarının azalmaya başlaması, çevre kirliliği, güneş enerjisi kullanımına olan ilgiyi son yıllarda arttırmıştır. Buda araştırmacıları bu konuda çalışmalara sevketmiş, yeni dü şüncelerin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Uygulanmasının basitliği ve ekonomik oluşuyla güneş enerjisinden yararlanmada en sade sistem“ Doğal Dol aş imli Sı cak Su Sistemleri”dir.Bu çalışmada, güneş enerjisi ile su ı- sıtıl masında gerekli olacak genel hususlar ve hesap tarzı ve rildikten sonra, asıl tez konusu olan uygulamalı C deneysel} beton kollektör imali üzerinde durulacaktır. Betondan kollektör imali fikri başlıca çok ucuz olması, kolay uygulanabilir olması, nihayetinde ülke ekonomisine büyük katkıda bulunabileceği düşünceleriyle ortaya atılmış bir uy gulamadır. Sistem ; toplayıcı(kollektör}, depo ve bağlantı boruları olmak üzere üç ayrı kısma ayrılarak incelenmiştir. İncelemeyi basitleştirmek amacıyla depo ve toplayıcıdaki hız ve sıcaklık dağılımlarının tek boyutlu olduğu, borularda ve toplayıcıda dolaşan suyun ısı depolamadığı, sistem malzemesinin ısıl kapa site etkisinin ihmal edildiği kabulleri yapılmıştır. -III-
Özet (Çeviri)
HOT WATER SYSTEMS OF NATURAL CIRCULATION The interest for the usage of solar energy has been in creasing in recent years due to the increasing need of energy costs of energy, decrease in the natural energy sources and dirtiness of the environment. This fact has pushed the researc hers to work on this subject which has resulted in the birth of new ideas. The most simple way to make use of the solar energy is the“Hot Water Systems of Natural Circulation”due to its simp le application and being economical. At these works, after gen eral subjects of heating water with solar energy and its cal culation styles are given; the major thesis subject of Applied C experimental 3 manufacturing concrete collector will be taken up. The thesis of concrete collector manufacturing is an application put forward because of its being inexpensive and easily applied and thus is expected to be a big asset to the economy of the country. The system has been studied in three seperate parts; collector, warehouse and connecting pipes. In order to simplify the study, the acceptances have been made that the dispersions of speed and heat in the warehouse and the collector are of one size, that the water circulating in the pipes and the col lector do not stock the heat, and that the heating capacity ef« feet of the system material is neglected. -IV-