Genleştirilmiş kil agregası ile taşıyıcı hafif beton üretimi
Producing carrier light concrete with expended clay aggregate
  1. Tez No: 610821
  2. Yazar: OSMAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UĞUR TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnşaat sektörünün temel yapı malzemelerinden olan beton, minimum 3 farklı malzemeden üretilen kompozit bir malzemedir. Bunlar agrega, çimento ve sudur. Betonarme bir yapıda en fazla yükün betondan geldiği bilinmektedir. Betonun ağır bir yapı malzemesi olması yapıların deprem davranışlarını olumsuz etkilemektedir. Bu tezde, genleştirilmiş kil agregası ile kireçtaşı agregası beraber kullanılarak taşıyıcı hafif beton üretilip, geleneksel betonla fiziksel ve mekanik özelikleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla geleneksel betondaki kireçtaşı agregalar; küçük (0-3 mm), orta (3-8 mm), büyük (8-16 mm) olmak üzere üç ayrı tane boyutlarında genleştirilmiş kil agregaları ile hacimce %40 oranında yerdeğiştirilerek iki ayrı Dmax (16 ve 22,4 mm) değerine sahip 6 taşıyıcı hafif ve 2 geleneksel kontrol serisi olmak üzere 8 ayrı beton serisi hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numunelerin ağırlık ve basınç dayanımlarındaki değişiklikler bütün seriler için yorumlanmıştır. Küçük genleştirilmiş kil agregaları kullanılan Dmax 16 ve 22,4 mm beton serilerinde basınç dayanımları sırayla 50,54, 56,86 MPa, genleştirilmiş kil agregalarının puzolonik özelliklerinin de katkısıs ile kontrol betonları dayanımlarından (45,64, 53,18 MPa) daha yüksektir. Bu serilerin birim hacim ağırlık değerleri ise Dmax 16 ve 22,4 için sırayla 2,11, 2,15 gr/cm3 olmuştur. En düşük birim hacim ağırlık değerleri büyük genleştirilmiş kil agregası kullanılan serilerde ortalama 1,87 gr/cm3 elde edilmiştir. Bu serilerin basınç dayanımları ise Dmax 16 ve 22,4 kontrol serilerine göre ortalama %56,55 düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Concrete, which is one of the basic building materials of the construction sector, is a composite material produced from a minimum of 3 different materials. These are aggregate, cement and water. In a reinforced concrete structure, it is known that the most load comes from concrete. The fact that concrete is a heavy construction material affects the earthquake behavior of the buildings negatively. In this thesis, carrier light concrete is produced by using expanded clay aggregate and limestone aggregate together, its properties are compared with traditional concrete with regard to physical and mechanical properties. For this purpose, firstly limestone aggregates in traditional concrete; It was displaced by 40% by volume with expanded clay aggregates of small size (0-3 mm), medium (3-8 mm), and large (8-16 mm) and Two separate Dmax (16 and 22.4 mm) of value 8 separate concrete series were prepared: 6 carrier light and 2 traditional control series. The changes in weight and compressive strength of these samples were interpreted for all series. In the Dmax 16 and 22,4 mm concrete series where small expanded clay aggregates are used, their compressive strength is 50,54; 56,86 MPa respectively, and the strength of the expanded clay aggregates is higher than that of control concretes (45,64; 53,18 MPa) with the addition of pozzolonic properties. The unit volume weight values of these series were 2,11; 2,15 g / cm3 for Dmax 16 and 22,4, respectively. The lowest unit volume weight values of the series using large expanded clay aggregate average 1,87 g / cm3 was obtained. The compressive strength of these series decreased by 56;55% on average compared to the Dmax 16 and 22,4 control series.