Skolyoz cerrahisinde ara boy vida kullanımının gereksinimi
The necessity of using intermediate screw in scoliosis surgery
  1. Tez No: 347822
  2. Yazar: TEVFİK BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Skolyoz cerrahisinde, günümüzde uzunluğu 5 milimetre aralıklarla değişen pedikül vidaları kullanılmaktadır. Torakal ve lomber seviyelerdeki omurlar incelendiğinde pedikül kord uzunluğu, omurlar arasında, hatta aynı omurun konveks ve konkav taraflarında 1-2 milimetre arasında değişim göstermektedir. Pediküler vida yerleştirirken pedikül kord uzunluğunun tamamının kullanmak, pull-out (sıyrılma) riskini minimuma indirmekte ve uygulanan koreksiyonun stabilitesi üzerine pozitif etki göstermektedir. 5 milimetre aralıklarla boyları değişen pediküler vidalar kullanıldığında, vidaların anterior kortekse kilitlenme ihtimali azalmakta; 2.5 milimetre aralıklarla boyları değişen pediküler vidalar kullanıldığında vidaların anterior kortekse kiltlenme ihtimali artmaktadır. Bu nedenle 2.5 milimetre aralıklarla boyları değişen vidalar hazırlandı ve bu vidalara ne kadar gereksinim duyulduğu araştırıldı. Çalışma Planı: Skolyoz nedeniyle cerrahi uygulanan ve transpediküler vida kullanılan 120 hasta (72 kadın, 48 erkek,; ortalama yaş: 19.2; dağılım 13-54) prospektif olarak incelendi. Olguların torakal ve lomber pediküllerine aynı cerrah (MB) tarafından serbest teknik (free-hand) kullanılarak 2846 adet pedikül vidası yerleştirildi. Biası engellemek amacıyla cerraha gruplar hakkında bilgi verilmedi. Cerrah, kullanacağı vidanın anterior kortekse penetre olmasını ve her omur seviyesinde uygun olan, kullanılabilecek en uzun boy vidayı yerleştirmeyi amaçladı. 86 olgu (% 78.1) idiyopatik skolyoz, 17 olgu (% 15.4) konjenital skolyoz, 6 olgu (% 5.4) nöromuskuler skolyoz, 1 olgu (% 0.9) mezenkimal hastalığa sekonder skolyoz -Marfan sendromu- tanısı nedeniyle opere edildi. 5 milimetre? nin katları olarak boyları değişen pedikül vidaları ` standart boy pedikül vidaları-SBPV ?; 2,5 milimetre? nin katları olarak boyları değişen pedikül vidaları (5 milimetre? nin katları pedikül vidaları dahil edilmeden) ise ` ara boy pedikül vidaları-ABPV ? olarak tanımlandı. Tüm omurlar seviyesinde, torakal ve lomber seviyelerde, eğriliğin konveks-konkav taraflarında, T1-T2, T3-T7, T8-T12, L1-L5 alt gruplarında (82) ve eğriliğin apeksinde kullanılan ara boy pediküler vidaların; standart boy pediküler vidalara oranları karşılaştırıldı ve ara boy pediküler vidalara duyulan ihtiyaç değerlendirildi. Sonuçlar: Kullanılan 2846 pedikül vidasının 1271? i (% 44.6) ABPV? lardan kullanılmıştır. Torakal bölgede kullanılan 2164 vidanın 1007? si (% 46.5) ABPV? lardan idi. ABPV en sık torakal bölgede, konveks tarafta kullanılmıştır. 1271 pedikül vidasının 541? i (% 42.5) torakal bölge-konveks tarafa yerleştirilmiştir. ABPV? ların en az yerleştirildiği bölge ise 110 (% 8.6) pediküler vida ile lomber bölge-konkav taraftır. T1-T2, T3-T7, T8-T12, L1-L5 alt grupları incelendiğinde, ABPV en sık T8-T12 (% 42.5) arasında, en az ise T1-T2 (% 2.2) arasında kullanılmıştır. Eğriliklerin apikal bölgelerinde % 61,6 oranında ABPV kullanılmıştır. Çıkarımlar: Transpediküler vida kullanılan skolyoz ameliyatlarında her omur seviyesinde, özellikle T8-T12 arasında, torakal bölge-konveks tarafta ve eğriliğin apeksinde ara boy pediküler vida kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In scoliosis surgery, the patients whom transvers pedicle screws are used to correct the scoliotic curve, especially on the concave side, screws should be inserted bicortically in adequate size. In case of not engaging or penetrating the anterior cortex, the tensil strength of the screws will increase. In addition, axial and cyclic pull-out strength will increase during compression, distraction, bending, rod translation and rod derotation are applied. At this moment in the time, all scoliosis surgeons use the the screws which the length of the screw started from 25 mm to 50 mm with increments of 5 mm. We think that the distance between consecutive screws must be shorter than 5 mm in order to have ideal correction, to diminish the risk of pull-out and to avoid injurying neurovascular structures; such as aorta, esophagus and ductus thoracicus. Consequently, we set up new pedicle screws which the distance between consecutive screws is 2,5 mm ((27.5mm-32.5mm-37.5mm-42.5mm-47.5mm) and searched the necessity of these screws. We compared the use of pedicle screws which the distance between consecutive screws is 2.5 mm ? not including the screws starting 25 mm to 50mm with increments of 5 mm ? (27.5mm-32.5mm-37.5mm-42.5mm-47.5mm) to the use of screws starting 25 mm to 55 mm with increments of 5 mm (25mm-30mm-35mm-40mm-45mm-50mm), on the level of thoracal and lomber vertebra, on the convex and concave sides, on T1-T2, T3-T7, T8-T12, L1-L5 subgroups. One-hundred and twenty consecutive patients who underwent posterior stabilization utilizating 2846 transpedicular screws from 2008-2012 were analyzed. 1271 of 2846 transpedicular screws (% 44.6) are used from the pedicle screws which the distance between consecutive screws is 2.5 mm ? not including the screws starting 25 mm to 55 mm with increments of 5 mm ?. 2164 pedicle screws were utilized on thoracal region and 1007 of 2164 (% 46.5) pedicle screws are inserted from the pedicle screws which the distance between consecutive screws is 2.5 mm ? not including the screws starting 25 mm to 50 mm with increments of 5 mm ?. When we consider the convex and the concave sides of the curve, pedicle screws which the distance between consecutive screws is 2.5 mm ? not including the screws starting 25 mm to 55 mm with increments of 5 mm ? are preferred on thoracal-convex side at most, 541 of 1271 (% 42.5) are used on that region. T1-T2, T3-T7, T8-T12, L1-L5 subgroups are examined and found out that the pedicle screws which the distance between consecutive screws is 2.5 mm ? not including the screws starting 25 mm to 55 mm with increments of 5 mm ? are mostly used on the vertebras between T8-T12, which % 99.6 of apex of all cases are held place. In conlusion, to have ideal correction, to diminish the risk of pull-out and to avoid injurying neurovascular structures; such as aorta, esophagus and ductus thoracicus, we need to use pedicle screws which the distance between consecutive screws is 2.5 mm ? not including the screws starting 25 mm to 55 mm with increments of 5 mm ?.