Hepatitis B virus infeksiyonlarında atopi sıklığı
Atopy frequency in patients with hepatitis B
  1. Tez No: 347841
  2. Yazar: NİLGÜN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN KONCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma Th2 yolu ile gelişen atopinin, Th1 yoluyla oluşan hücresel savunma mekanizmaları üzerindeki etkisini araştırmak amacı ile yapıldı. İntrasellüler patojen olarak hepatit B seropozitifliği olan 143 kişi ile seronegatif 50 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu 45 kronik hepatit, 26 doğal bağışık, 35 aşıya bağlı bağışıklık ve 37 taşıyıcı grubundan oluşuyordu. Her iki grupta sık karşılaşılan 22 adet antijenik ekstrakt ile deri“prick”testi yapılıp, serumda total ?gE ve flouro-allergo-sorbent assay yöntemiyle phadiatop düzeyleri tayin edildi. Çalışma grubunda prick test pozitiflik oranı %25.87, kontrol grubunda ise %20.0 saptanmıştır. Çalışma grubunda phadiatop pozitiflik oranı %24.47, kontrol grubunda %12.0' dir. Çalışma grubunda serum total IgE ortalaması 135,64±194,37 IU/mL, kontrol grubunda 95,10±106,90 IU/mL bulunmuştur. Çalışma ve kontrol grubu arasında prick test sonuçları ve phadiatop frekansları bakımından fark önemlidir (p0.05). Çalışma ve kontrol grubu arasında D. Pteronyssinus, D.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of atopy, which progresses through Th2 pathway, on intracellular defense mechanisms which depend on Th1 effector functions. One hundred and forty three individual with positive hepatitis B serology--an intracellular pathogen, and 50 healthy individual, who were seronegative, were included in the study. The study group was composed of cohorts of subjects with chronic hepatitis B (45), with natural immunity to HBV (26), with immunity due to vaccination (35) and 37 HBV porter. Both groups were subjected to skin prick tests with 22 common antigenic extracts, serum total IgE and phadiatop determinations were made by using flouro-allergo-sorbent assay. Prick test positivity rate of 25.87% in the study group, the control group was 20.0%. Phadiatop positivity rate of 24.47% in the study group, the control group was 12.0%. The average serum total IgE levels in the study group 135.64 ± 194.37 IU / mL in the control group, 95.10 ± 106.90 IU / mL was found. There was a significant difference between study and control group with respect to the frequencies of Phadiatop and prick test results (p0.05). There was a significant difference between the frequencies of study and control subjects, taken the extracts of D. Pteronyssinus, D.