Gastrointestinal sistem karsinomlarında kas invazyonunu değerlendirmede smoothelin'in yeri
The Effectiveness of Smoothelin in Evaluation of the Muscle Layer İnvasion in Gastrointestinal Carcinomas
  1. Tez No: 347840
  2. Yazar: ESEN ÖZYEDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeni bir düz kas belirteci olan Smoothelin, düz kas hücrelerine spesifik bir proteindir. Sadece diferansiyasyonunu tamamlamış, konktraktil özellikteki düz kas hücrelerinde üretilir. İlk olarak mesane transüretral rezeksiyon (TUR) materyalleri ile yapılan çalışmalarda, Smoothelin?in mesane duvarındaki muskularis mukoza (MM) ve muskularis propria (MP) tabakalarını farklı yoğunlukta boyandığı gösterilmiştir. Transüretral rezeksiyon ile alınan dokular küçük ve parçalı olduğundan çoğu zaman MM ve MP ayrımı net yapılamaz. Bu da tümörün invazyon derinliği ve aynı zamanda tümörün evresi hakkında yorum yapmayı güçleştirir. Smoothelinin iki kas tabakasını farklı yoğunlukta boyaması bu konuda son derece yardımcıdır. Tanısal amaçlı yapılan endoskopik biyopsiler ve endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR) materyallerinde tümör invazyonunu değerlendirmek her zaman çok kolay olamamaktadır. Yakın zamanda yapılan ve özofagus, mide ve kolon rezeksiyon materyallerinin dahil edildiği bir çalışmada, smoothelin ile diğer bir düz kas belirteci olan smooth muscle actin `in (düz kas aktini, SMA) boyanma özellikleri karşılaştırılmıştır. Çoğu olguda tümörün invazyon derinliğini değerlendirmede, smoothelin ile diğer bir düz kas belirteci olan SMA?nın birlikte kullanılmasıyla daha sağlıklı sonuçların alındığı görülmüştür. Ancak bu konuyla ilgili literatürde başka bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca literatürdeki mevcut çalışmalarda dar kapsamlı olup, az sayıda belirteç kullanılarak yapılmıştır. Biz çalışmamızı, ampuller-periampuller bölgeyi de içerecek şekilde gastrointestinal sistemin tüm kısımlarını içeren geniş bir olgu serisinde yaptık. Tüm bu olgularda yeni bir düz kas belirteci olan smoothelin?in tümörlü ve normal alandaki MM ve MP?da boyanma özelliğini karşılaştırdık. Ayrıca çalışmamıza, en sık kullanılan düz kas belirteclerinden SMA ve desmin?i de dahil edilerek, her üç belirtecin de boyanma özelliklerini karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Smoothelin is a novel smooth muscle-specific marker expressed only in terminally differentiated, contractile smooth muscle cells. Unlike traditional smooth muscle markers, smoothelin expression is absent or limited in noncontractile and proliferative smooth muscle cells. In previous studies performed on transurethral resection of urinary bladder tumour specimens, smoothelin has been shown to be differentially expressed in the muscular layers of the urinary bladder and even to allow distinction between MM and MP. Other smooth muscle markers do not have this differential staining pattern. Cancer staging in transmural resections or endoscopic mucosal resection (EMR) specimens in the gastrointestinal tract sometimes offers significant problems to surgical pathologists. In a recent study the expression of smoothelin was analysed immunohistochemically in comparison with ?-smooth muscle actin (?-SMA) in specimens from colon, stomach and oesophagus. The combination of SMT and ?-SMA immunohistochemistry was found to be helpful to discriminate MM bundles from MP, providing an aid for correct staging of gastrointestinal tumours in transmural resections or endoscopic mucosal resection (EMR) specimens. So far there have been only one study about this subject published in literature. Also in current study , the number of series was small and smoothelin was compared with only one smooth muscle marker (?-SMA). In our study, we investigate the expression of smoothelin in large series of gastrointestinal carcinoma cases including ampullary- periampullary region. In order to understand the effectiveness of smoothelin in evaluation of the muscle layer invasion in gastrointestinal carcinoma in routine practice, we analyse the expression of smoothelin in normal and tumoral areas of the gastrointestinal tract, comparing with not only ?-SMA but also the other smooth muscle marker, desmin.