Türkiye'de yataklı sağlık kuruluşlarının bakım sorunları ve çözümüne yönelik bir yöntem araştırması
- Tez No: 34786
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLU ALEMDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin kullanım aşama sında ortaya çıkan yapı sorunları; planlama, yönetim ve bakım olguları açısından ele alınmış, BAKIM SORUNU tasarım, yapım ve kullanım sü reçlerinde incelenerek çözümü için uygulanabilecek bir yöntem araştı rılmıştır. Çalışma beş bölüm ve iki ekten oluşmaktadır. 1. Bölüm'de ; Hastanelerin mevcut sorunları, çalışmanın amacı, kap samı ve yaklaşım biçimi ortaya konmuş, BAKIM SORUNU genel anlam da ele alınarak değerlendirilmiştir. 2. Bölüm'de ; Uygulanabilecek bakım çalışmalarına veri sağlamak amacıyla, hastaneler tanımlanarak kullanım özellikleri ve fonksiyonları belirtilmiştir. 3. Bölüm'de ; Bakım olgusuna yönetim açısından yaklaşılarak, bu an lamda Sağlık bakanlığı'nın mevcut yapısı ve işleyişi ele alınıp hastanele re uygulanan yönetim ve bakım yaklaşımları değerlendirilmiştir. 4. Bölüm'de ; tik üç bölümdeki belirlemeler, Sağlık Bakanlığı Araştır ma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı yetkilileri. Bayındırlık ve îskan Bakanlığı- Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ve hastane yöneticileriyle yapılan görüşmeler ve ayrıca anket sonuçlarından yarar lanılarak, hastanelerin mevcut bakım sorunlarım çözümleyebilecek ve tasanm-yapım-kullanım evrelerinde etkin olabilecek bir bakım örgütü nün getireceği yararlar üzerinde durulmuştur. Örgütlemede, bakım- onanm hizmetlerinin tamamen Sağlık Bakanlığı bünyesinde çözümü düşünülmüş ve bu anlamda merkezi, bölgesel ve iller bazında bakım- onanm çalışmalarını yürütecek birimlere olan gereksinim belirtilmiştir. 5. Bölüm'de ; Tez sonuçlan yer almaktadır. Ek Fde ; Anket çalışmalarının amacı ve anket yapılan hastaneler, Ek H'de ; Anket cevaplan ve sonuçlarının değerlendirilmesi ele alınmış tır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This assertation covers construction problems of hospitals during usage which was operated by the Ministry of Health, in terms of plan ning, administrative and maintenance phases.PROBLEMS of MAINTE NANCE were scrutinized whilst desing and planning, construction and usage phases and an applicable methodological solution was sought to overcome the dilemmas as encountered. The study is comprised of five chapters and two Enclosures. lsts Chapter : existing problems of the hospitals, aim and scope of the study, and its method of approach, wherein PROBLEMS of MAINTE NANCE were investigated by looking into generic issues. 2nd. Capter : To provide data for applicable maintenance works, the hospitals were described, their features for specific usage and functions were rendered. 3rd. Chapter : The fact of maintenance were approached in terms of ad ministration, and by this context, extant organization of the Ministry of Healt, its operation, and dealing with the patients and relative administ rative issues were also examined. 4th. Chapter : Covered items were specifying determinations made at the former three Chapters, interviews made with executives from The Chairmanship of Ministry of Health Research Planning and Coordinati on Committee, Ministry of Public Works- Construction Wrks General Directory, and the hospital board administrators, as well as results of public surveys were evaluated in order to submit an offer relating to be nefits of forming a maintenance organizations which to be effective in solving current maintenance problems and desing, planning, and usage phases. Solving of the problems for maintenance and repairs by an or ganization incorporated under auspices of the Ministry of Healt, was our main point of interest, and by this context, central, the urgent need for formation of regional and urban maintenance and repairing units were planned. 5th. Chapter : Results of the assertation rendered available. Enc. Nr. 1 : Aims of the Public surveys executed, and the account of hospital where such surveys made. Enc. Nr. 2 : Replies and results of the Public surveys were evaluated. rx