Antalya'da eski ve yeni yerleşmelerin iklimle dengeli yapı tasarımı yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 34787
  2. Yazar: HURİYE KAUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Yapı tasarımını etkileyen etkenlerin basında iklim gelir, iklimi oluşturan öğeler :. Hava sıcaklığı. Bağıl nem ve yağışlar. Güneş ışınımları. Hava devinimleri olarak belirlenebilir. iklimle dengeli yapı tasarımında, bölgenin iklim koşulları veri olarak kullanılıp, iklimin değişik etkilerinden yararlanarak ya da korunarak veya her ikisi birlikte değerlendirilerek. ısısal konfor koşulları acısından uygun çözümler getirilmelidir. Bu çalışmada. Antalya eski ve yeni kent dokularında, iklimle dengeli olarak hangi çözümler getirildiği araştırılmış ve her iki yerleşim için. kentsel yerleşim boyutundan, yapı boyutuna kadar ısısal konfor koşullarına uygunluk acısından incelemeler yapılmış ve konu beş temel bölüm altında incelenmiştir. Birinci bölümde, konuya genel bir giriş yapılarak, çağdaş mimaride amacın insanları işlevlerine göre. uygun fizik ortam koşulları sağlanmış yapılarda yaşatmak olduğu vurgulanmıştır. İkinci bölümde: genelde yapı tasarımında, iklim koşullarının etkinliği açıklanarak. Antalya'ya ait iklimsel veriler ele alınmıştır. Daha sonra bu iklim koşullarında tasarım aşamasında, yapılarda yararlanılması veya korunulması gereken iklim öğeleri saptanmıştır. üçüncü ve dördüncü bölümlerde. Antalya eski ve yeni kent dokuları kentsel yerleşim boyutundan, yapı boyutuna kadar incelenmiştir. Bunlar:. Kent yerleşiminde yol doğrultuları ve hakim rüzgar yönü arasındaki ilişki. Kent yerleşiminde yol genişlikleri ve yapı yükseklikleri arasındaki ilişki. Yapıların yönlendirme ve güneşlenme durumları. Yapıların iç planlanma özellikleri. Rüzgar ve havalandırma durumları. Yapı kabuğu özellikleri olarak sıralanabilir. Besinci bölümde ise. eski ve yeni yapılaşmaların kentsel yerleşim ve yapı boyutlarında, üçüncü ve dördüncü bölümlerdeki özellikler açısından karşılaştırmaları yanılmıştır.Sonuç bölümünde ise. tüm bu aşamalardan sonra eski ve yeni yapılaşmaların iklim koşulları, değişen yasam biçimi ve gelişen teknolojiye göre. kentsel yerleşim ve yapı boyutlarında uygun fizik ortam koşullarının sağlanmasında ne düzeyde başarılı oldukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important effects of the building design is climate. The components of climate are as follows:. Temperature. Relative humiditv and rain. Solar radiations. Wind In the climatical building design from the scope of temperature conditions, the convenient solutions have to be applied by using the zonal climate conditions as a design input. Thus bv using different effects of the climate or by avoiding from its negative effects or by evalvating both. better solutions can be achieved. In this study it is investigated that what kind of climatical building design solutions were applied in both old and new urban fabrics of Antalva. From the dimension of urban settlement through the building dimension the properness of the thermal confort conditions have been studied and the subject has been investigated under six main chapters. In the first chapter, general introduction of subject has been given and it has been stressed that the aim of contemporary architecture was to let people livincr in buildings conditions those were appropriate for physical lv and" functional ly. The second chapter deals with the effectiveness of climate conditions in general building desian and gives Antalva' s climatic conditions. Under these climatic conditions at the design level, the climate elements which has to be used or avoided were determined. In the third and fourth chapters. Antalva' s old and new urban fabrics have been investigated from the dimension of urban settlement through building dimension. These are:. The relationship between the directions of road and dominating wind in urban settlement.. The relationship between the width of road and the height building in urban settlement.. The conditions of direct ional ize and solar radiationing of buildincrs.. The interior planning properties of buildings. Wind and ventilation conditions.. The outer covering properties of building. The fift chapter deals with the comparisions of the properties of the new and old urban fabrics under the licrht of the third and the fourth chapters.After all of these stages mentioned above, at the final chapter, according to climate conditions, changing living styles and developina technology it has been investigated that in which level had been succesfull to achieve aopropriate physical conditions of urban settlements and building dimensions.