Çölyaklı çocuk hastalara yapılan sürekli ve aralıklı beslenme eğitiminin diyet uygulama ve hastalık bulguları üzerine etkisinin incelenmesi
Analysis on the impact of continuous and discontinuous training of children with celiac disease, on diet applications and disease findings
  1. Tez No: 347882
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma Hacettepe Üniversitesi, İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Gastroenteroloji Bölüm'ünde takip edilen 7-17 yaş arası toplam 29 Çölyaklı hastalara sürekli (15 günde bir) ve aralıklı (3 ayda bir) beslenme eğitimi verilerek glutensiz diyetin uygulanması üzerine diyete uyumun hastaların klinik, antropometrik (boy, vücut ağırlığı, üst orta kol çevresi) ve serolojik (Anti-Endomisyum Antikor (EMA)) bulgularına yansımasını incelemek amacıyla yürütülmüştür. Hastalar altı ay süreyle takip edilmiştir. Her hastanın yaşına göre gereksinen enerji ve besin öğeleri değerleri hesaplanmış ve besin tüketimleri incelenerek enerji, makro ve mikro besin öğeleri değerlendirilmiştir. On-on üç yaş grubunda hem sürekli beslenme eğitimi (SBE) alan hastalarda hem de aralıklı beslenme eğitimi (ABE) alan hastalarda ilk üç ayın sonunda vücut ağırlığında artış görülse de, SBE alan hastaların vücut ağırlığında gerçekleşen artış, ABE alan hastalardakine kıyasla önemli bulunmuştur (p=0.045). Yaşa göre boy uzunluğu persentil değerleri bakıldığında SBE alan grupta başlangıçta
Özet (Çeviri)
. This research was carried out with a view to investigate the reflection of adaptation of a gluten-free diet as a result of continuous (once in 15 days) and discontinuous (once in 3 months) training of 29 celiac patients aged 7-17 and followed up in Hacettepe University, İhsan Doğramacı Children Hospital Gastroenterology Department, on the clinical, anthropometric (height, body weight, upper middle arm circumference (UMAC)) and serologic (Anti-Endomysium Antibodies (EMA)) findings of the patients. The patients were followed up for a period of six months. Energy and nutrient intakes of the patients were calculated. Energy, macro and micro nutrients have been assessed by examining the food consumption of each patient. Despite that an increase of body weight to be seen in ages 10-13 receiving continuous nutrition training (CNT) and discontinuous nutrition training (DNT), at the end of first 3 months, it is seen important that the increase of body weight of patients receiving CNT, compared to patients receiving DNT (p=0.045). When height for age percentile rates are examined, height