19. yüzyılda Beyoğlu ve Beyoğlu hastahanesi
- Tez No: 34790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırma Beyoğlu 'nun önemli yapılarından olan ve bugüne kadar henüz kimse tarafından ele alınmayan Beyoğlu Hastahanesi için yapılmıştır. Araştırma konusu olan Beyoğlu Hastahanesi ' nin Beyoğlu' n olmasından yola çıkarak, bölgenin kuruluşundan, hastahanenin yapılış tarihine kadar olan süre içindeki değişimi ve bu değişime sebep olan etkenler araştırılmıştır. Araştırma esnasında Beyoğlu Hastahanesi ve bölgedeki ö- nemli yapıların çoğunluğunu yabancı mimarların yaptığı saptanmıştır. Beyoğlu Hastahanesi hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilmek için bölgenin mekansal değişiminin oluşmasına neden olan yabancı mimarlar ve yaptıkları önemli binalar da incelenmiştir. Araştırma sonucu. Beyoğlu bölgesinin çok ayrıcalı bir eski mimari içeriği bulunduğu, özellikle 19. yüzyıldaki hızlı yapılanma sonunda oluşan Beyoğlu semtinin, eski Türk mimarisinden farklı özelliklere sahip olduğu dikkat çekmiştir. Daha çok“Batı Eklektizmi Tesirli Osmanlı Mimarlık örnekleri”diye adlandırabileceğimiz yapıların kısa bir süre için de geniş bir alana yayıldığı görülmüştür. Sivil mimarlık örnekleri yapımında çok köklü bir geleneğe sahip bulunan ülkemiz yapı ve süsleme ustalarının katkıları ile oluşan bu semt teki eski binaların, genel çizgileri ile batı ülkelerindeki mimari akımların örneği sayılmalarına rağmen, geleneksel mimarimizden esinlenen çıkmaları, saçakları ve süslemeleri ile batılı örneklerinden üstün sayılabilecek niteliklere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been realized for the Hospital of Beyoğlu which is one of the most important buildings of the district Beyoğlu and not taken in charge by nobody until now. Beginning from the localisation of the Beyoğlu Hospital in Beyoğlu which is the subject of this research, the modification between the foundation of the region till the hospital's foundation date and the reason necessitating these modifications have been examined. It has been determined that the Hospital of Beyoğlu and most of the important buildings situated in the region have been realized by foreign architects. In order to collect a wider information on Beyoğlu Hospital, the foreign architects being the reason of the modification in the region and their important monuments have been examined. At the end of the research, it has been seen that the region of Beyoğlu had a very privileged old architecture content and that the quarter of Beyoğlu formed especially by the quich built-up in the 19th century had qualifications different than the old Turkish architecture, it has been remarked that the monuments being named in“Ottoman Architecture Examples with West Eclectism Influence”haveIV spreaded out in a wide area in a short time, it has been remarked that the old buildings of this region formed by the supplements of buildings and ornament masters of our country owning a rooted tradition in the - realization of civile architecture, were owning qualifications higher than their western examples with their overhangs, fringes and ornaments inspite they are considered a the examples of western architectural currents with their general lines.