Boru demetlerinde basınç düşümü ölçümleri
  1. Tez No: 34791
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN SOĞUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bir ısı değiştiricinin çalışmasında, işletme maliyetinin önemli bir kısmı ısı transferi akışkanının, ısı değiştirici içerisine ve borulara pompalanmasından ileri gelmektedir. Pompalama gücü ihtiyacı devamlıdır ve bu doğrudan doğruya basınç kayıplarının büyüklüğüne bağlıdır. Bundan dolayı en uygun bir ısı değiştirici dizaynın da basınç düşümünün doğru tahmin edilmesi ısı transferinin tahmini kadar önemlidir. Bu çalışmada, farklı çaptaki borularla, borular arasındaki akım yönündeki uzunluklar değiştirilmeden sadece akıma dik uzunluklar ve akımın debisi değiştirilerek kısmen laminar, genellikle türbülanslı bölgede değişik Reynolds sayılarında basınç düşümü ölçümleri yapılmıştır. Deneyler, laboratuar şartlarında açık sistem olarak ger çekleştirilmiş, elde edilen sonuçlar Reynolds sayısına karşılık basınç kayıp katsayıları şeklinde, tüm ısı değiştiricisi için grafikler halinde gösterilmiştir. Ayrıca boru sıralarının basınç düşümü üzerindeki tesiri araştırılmış ve basınç düşümü AP, akım dinamik basıncı ile bölünerek basınç prizlerine karşılık grafikte işaretlenmiştir. Bu mevcut literatür ile karşılaştırılmıştır. Bu deney haricinde bu konu ile ilgili bir literatür araştırması yapılmış, boru demetlerinde basınç düşümü ile ilgili değişik alternatifler olması bakımından bu çalışmalardan örnekler gösterilmiştir. Konu sonlarında bu çalışmaların sonuçlan irdelenmiş ve karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout the life of a heat exchanger, a significant hard of the operating cost arises from pumping the heat transfer fluids through the heat ex changer and the tubes. The pumping power requirement is continuous and depends directly upon the magnitude of the pressure losses. Hence, in order to select an optimum heat exchanger design, it is a important to be able to predict pressure drop accurately as it is to predict heat transfer. The pressure drop measurements were performed by using tubes which have different diameters. There were no any differences in longitudinal pitches but transversal pitches, flow rate was changed. Experiments, carried out as a free stream partly in laminar zone, mostly turbulent zone with different Reynolds numbers in the laboratory. Results were presented graphically pressure drop coefficients versus Reynolds numbers. Further, the influence of the free stream vs pressure tap numbers. It was compared with existing data in the literature. Apart from these tests, a study of the literature was performed and some examples were shown because of the various studies. At the end of per section, results of these experiments were discussed and compared with the others. VI