Süt ve daimi dişlerde kullanılan dentin adezivlerin universal özelliklerinin mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of universal properties of dental adhesive systems in terms of microleakage in primary and permanent teeth
- Tez No: 347909
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ATAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
DEMİR, İ. Süt ve daimi dişlerde kullanılan dentin adezivlerin universal özelliklerinin mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Pedodonti Programı Doktora Tezi, Ankara, 2013. Bu çalışmanın amacı; in vitro şartlarda süt ve daimi dişlerde açılan sınıf V kavitelerin farklı adeziv sistemler kullanılarak kompomer ile restore edilmesini takiben meydana gelen mikrosızıntı miktarının incelenmesidir. Bu amaçla, çalışmada değişme zamanı gelen 80 adet persiste çürüksüz süt molar diş ve 80 adet ortodontik veya periodontal sebeple travmatize edilmeden çekilmiş 3. büyük azı diş kullanılmıştır. Dişler süt ve daimi olmak üzere 2 ana gruba ayrılmış, daha sonra süt ve daimi diş grubundaki dişler kendi içlerinde randomize olarak her grupta 10 diş olacak şekilde 8 gruba ayrılmıştır. Gruplarda kullanılan materyaller; Grup 1: Prime&Bond NT, Grup 2: XP Bond,Grup 3:Xeno V Bond,Grup 4: Clearfil Protect Bond, Grup 5: Clearfil S3 Bond, Grup:6 G Bond,Grup 7:Asit+Prime&Bond NT ve Grup 8:Asit+XP Bond?dur.Tüm dişlere sınıf V kavitelerin açılmasını takiben ilgili dentin adezivler üretici firma önerileri doğrultusunda uygulanmıştır. Dişlerin kompomer (Dyract eXtra) ile restorasyonları yapılmıştır. 37 0C?de 7 gün suda bekletildikten ve termal siklus uygulamasından sonra restorasyonlarda meydana gelen okluzal ve gingival mikrosızıntı boya penetrasyonu ile değerlendirilmiştir. Rezin-dentin ara yüzeyinin değerlendirilmesi amacıyla her grupta 3 yeni örnek hazırlanarak taramalı elektron mikroskopu ile incelenmiştir. Tüm gruplar değerlendirildiğinde, hiç bir grupta dişlerin gingival kenarlarında meydana gelen sızıntı değerleri ile okluzal kenarlarında meydana gelen sızıntı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Süt dişleri materyaller açısından değerlendirildiğinde asit uygulanmasından bağımsız olarak en düşük mikrosızıntı değerleri total-etch dentin adezivlerinkullanıldığı1,2,7 ve 8. gruplarda (Prime&Bond NT,Asit+Prime&Bond NT, XP Bond, Asit+XP Bond) gözlenmiştir. Daimi dişler materyaller açısından değerlendirildiğinde en düşük mikrosızıntı değerleri asit uygulaması sonrası uygulanan her iki dentin adeziv (Asit+Prime&Bond NT, Asit+XP Bond) ve iki aşamalı self-etch sistem (Clearfil Protect Bond) uygulanan gruplarda gözlenmiştir. Clearfil S3 Bond, Prime&Bond NT, G Bond, XENO V Bond, Asit+XP Bond, XP Bond gruplarında gingival ve okluzal skor yönünden daimi dişlerle süt dişleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, Clearfil Protect Bond ve Asit+ NT gruplarında daimi dişlerin gingival skoru süt dişlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmanın metodolojik sınırlamaları dahilinde, değerlendirilen adeziv sistemlerin hiçbirisi kompomer ile restore edilen sınıf V kavitelerin gingival ve okluzal duvarlarında mikrosızıntıyı tamamen engelleyememiştir.
Özet (Çeviri)
DEMİR, İ.The evaluation of universal properties of dental adhesive systems in terms of microleakage in primary and permanent teeth. Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Pediatric Dentistry, Ankara, 2013.The aim of this in vitrostudy was to evaluate the effects of different types of adhesive systems on the microleakage of compomer restorations in Class V cavities. For that purpose; eighty persistant, non-carious primary molar teeth and eighty permanent molar teeth that were extracted for periodontal and ortodontics reasons were used in the study. Teeth divided randomly into two main groups as primary and permanent teeth groups. Then, both groups were divided into eight subgroups in order to form sixteen groups totaly. Standard Class V cavities were prepared at the cervical margin on the buccal surfaces of each tooth. The cavities were randomly assigned into eight groups of 10 teeth each, according to the type of adhesive system applied to the cavities:Group 1: Prime&Bond NT; Group 2: XP Bond; Group 3: Xeno V Bond; Group 4: Clearfil Protect Bond; Group 5: Clearfil S3 Bond; Group 6: G Bond; Group7: Acid etching + Prime&Bond NT; Group 8: Acid etching + XP Bond. All cavities were restored with a compomer, Dyract eXtra, according to manufacturer?s instructions. The compomer was applied in three increments, each being light-cured for 40 s. All restored teeth were placed in deionized water at 37°C for seven days and thermocycled (1000 times at 5°C to 55°C). After thermocycling, marginal leakage was evaluated using a conventional dye penetration method. New three samples were prepared and examined with a scanning electron microscope in order to evaluate dentin-adhesive interface. There were no significant differences among the gingival and occlusal margins of teeth in any of the groups, once all groups were assessed. In primary teeth lowest levels of microleakage were observed in groups 1,2,7 and 8 in which total-etch bonding agents (Prime&Bond NT, Acid+Prime&Bond NT, XP Bond, Acid+XP Bond) were used, regardless of acid etching. In permanent teeth lowest levels of microleakage were observed in groups in which both total-etch systems (Acid Prime&Bond NT, Acid+XP Bond) were applied after acid etching and in two-step self-etch system (Clearfil Protect Bond) grour. While there was no statistically significant difference in terms of gingival and occlusal scores between primary and permanent teeth in Clearfil S3 Bond, Prime&Bond NT, G Bond, XENO V Bond, Acid+XP Bond, XP Bond groups, the scores of permanent teeth was statistically significant lower than the scores of primary teeth in Clearfil Protect Bond and Acid+Prime&BondNTgroups. On the basis of these results, and within the limitations of this in vitro study,it may be concluded that, none of the adhesive systems tested were able to totally prevent the occurrence of microleakage on the occlusal and gingival margin of the class V compomer restorations.