Hemşirelerin ölüm, ölümcül hasta ve ötenaziye ilişkin tutumları
Attitudes of nurses on death, dying patient and euthanasia
- Tez No: 347910
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ay, M. A., Hemşirelerin ölüm, ölümcül hasta ve ötenaziye ilişkin tutumları, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Psikiyatri Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. Bu araştırma hemşirelerin ölüm, ölümcül hasta ve ötenaziye ilişkin tutumlarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan; çocuk veya yetişkin yoğun bakım ünitesi bulunan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 25 hastanede çalışan 340 hemşireyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak ?Hemşire Bilgi Formu? ve ?Ötenazi, Ölüm ve Ölümcül Hastaya İlişkin Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey HSD ve LSD Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin ötenazi, ölüm ve ölümcül hastaya ilişkin tutum ölçeği toplam puan ortalaması 83.31 ± 9.48 olarak belirlenmiştir. Puan ortalamaları ?Ötenaziye İlişkin Tutum? için 36.94 ± 7.61, ?Ölüme İlişkin Tutum? için 24.07 ± 2.80, ?Ölümcül Hastaya İlişkin Tutum? için 22.28 ± 3.18 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin medeni durum, çocuk sahibi olma, mesleki deneyim süresi, kayıp deneyimi yaşama durumu, ölümcül hastayla çalışmaktan etkilenme durumu, ötenaziyi tanımlama biçimi, ötenaziyi uygun bulduğu hasta grubu, ötenazi isteyene yapılması gereken girişimlere ilişkin görüşleri, ölüm, ölümcül hasta ve ötenaziyle ilgili danışmanlık ihtiyacı hissetme durumlarına göre toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel anlamda bir fark olduğu belirlenmiştir (p0.05). Bu sonuçlara göre, hemşirelere gerek eğitimleri, gerek iş yaşantısı süresince ölüm, ölümcül hasta ve ötenazi konularına ilişkin olumlu tutum kazandırılmasına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin uygun aralıklarla uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ay, M. A., Attitudes of nurses on death, dying patient and euthanasia, Hacettepe University Instute of Health Sciences, Master Thesis in Psychiatric Nursing, Ankara, 2013. This research is done as a descriptive study to determine nurses? attitudes abouth death, dying patient and euthanasia. It is conducted with 340 nurses who are working in 25 hospitals which has a pediatric or adult intensive care unit and located within the boundaries of Ankara Metropolitan Municipality. ?Nurse Data Sheet? and ?Attitude Scale Abouth Euthanasia, Death and Dying Patient? were used as data collection tool. The data obtained from research was evaluated using SPSS 15.0 statistics package program. Descriptive statistics, t test, one way analysis of varience, Tukey Test and LSD Test were used for data analysis. According to the findings of research, the mean total score of nurses? attitudes abouth euthanasia, death and dying patient is calculated as 83.31 ± 9.48. Mean score of points of sub scales are; 36.94 ± 7.61 for attitudes on euthanasia, 24.07 ± 2.80 for attitudes on death and 22.28 ± 3.18 for attitudes on dying patient. It is found that there are statistically significant difference between the factors of marital status, having child, years of experience, bereavement experience, affected by working with dying patient, definition of euthanasia, views about patients who are appropriate for euthanasia, views about patients who desire to die, feeling need for counseling on death, dying patient and euthanasia according to the mean total score of nurses? attitudes abouth euthanasia, death and dying patient (p0.05). According to these results it is recommended in order to gained possitive attitude to death, dying patient and euthanasia, the implementation of training and consulting services to nurses at appropriate intervals during both education and business life.