Obezite ile karotis ekstra-media kalınlığı arasındaki ilişki
The relationship between obesity and carotid extra-media thickness
  1. Tez No: 347920
  2. Yazar: ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVAN BEKDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Erişkin dönemdeki mortalite, sıklıkla kardiyo-vasküler hastalıklara bağlı gelişmektedir. Bu hastalıkların en önemli sebebi olan ateroskleroz, genellikle erişkin dönemde klinik bulgu vermeye başlamaktadır, ancak damarsal yapılardaki patolojik değişiklikler çok daha erken dönemlerde başlayabilmektedir. Bu çalışmada amaç, çocuk ve adölesan çağlarda erken dönemde ateroskleroz gelişimini gösteren karotis extra-media kalınlık (cEMT) ile obezite arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma, 7-18 yaşları arasında hastanemizin çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran ve vücut kitle indeksi (VKİ) yaşa ve cinse göre 95. persentilin üzerinde olan 38 obez hasta ile yapıldı. Kronik bir hastalığı bulunmayan, ilaç kullanmayan ve VKİ 85. persentilin altında olan 30 sağlıklı olgu kontrol grubu için seçildi. Bulgular: Obezlerin 18 tanesi (%47) erkek, 20 tanesi (%53) kız idi ve yaş ortalamaları 12.1±2.5 yıl idi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Obesity and Carotid Extra-Media Thickness Introduction: Mortality in adulthood, often occurs as a result of cardio-vascular diseases. Atherosclerosis, which is the most important cause of these diseases, usually begins to clinical findings in adulthood, however, pathological changes in vascular structures may start at much earlier periods. In this study the aim is to investigate whether there is a relationship between carotid extra-media thickness (cEMT) ,that shows the development of atherosclerosis in childhood and adolescent ages in early periods, and the obesity. Material and Methods: The study was done with 38 obese patients applied to children's health and diseases outpatient clinic of our hospital, who were between the ages of 7-18 years and whose body mass index (BMI) is above 95 percentile according to age and gender. Thirty healthy subjects that have no chronic disease, no drug use, and whose BMI is under 85 percentile were chosen for the control group. Results: In obese patients, 18 of them (47%) were male and 20 of them (53%) were female and the mean age was 12.1 ± 2.5 years. Compared to healthy individuals, obese individuals' BMI (18.1±2 .2 vs.