Sistemik ve lokal minosiklinin yağ grefti sağkalımı ve apoptotik yolak inhibisyonu üzerine etkisi
The effect of systemic and local minocycline on fat graft survival and apoptotic pathway inhibition
- Tez No: 347921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yağ grefti uygulamaları son dönemde plastik cerrahide oldukça yaygınlaşmıştır. Bunun nedeni yağın iyi bir yumusak doku dolgusu olması, ucuz ve kolay elde edilebilir olması ve otolog olmasından dolayı herhangi yan etkisinin olmamasıdır. Yalnız yağ grefti sağkalım oranları net olarak bilinmemektedir. Literatürde yağ grefti sağkalımını arttırmaya yönelik birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalısmanın amacı antiapoptotik, antiinflematuar ve antibakteriyel ajan olan minosiklin uygulaması ile erken dönemde yağ hücrelerinin kaybına yol açan iskemi sonucu yağ hücre apoptozunu engellemek ve yağ sağ kalımını arttırmaktır. Çalısmada 48 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar her bir grupta 6 adet olacak şekilde toplam 8 gruba ayrıldı. Grup 1 ve 5 kontrol grubu olup, hiçbir ilaç verilmeden sıçanların inguinal bölgelerinden yağ pakeleri eksize edilip, ense bölgesinde açılan ceplere nakledildi. Grup 2 ve 6 sistemik minosiklin uygulaması olup yağları aynı şekilde nakledildi. Grup 3 ve 7 lokal minosiklin uygulaması sonrası yağları nakledildi. Grup 4 ve 8 ise lokal ve sistemik minosiklin uygulaması sonrasında yağları nakledildi. Grup 1, 2, 3 ve 4, 90 gün sonra sakrifiye edildi ve yağ pakeleri ensesinden eksize edildi. Sağ kalımı değerlendirmek üzere histolojik yöntemlerle boyandı. Grup 5, 6, 7 ve 8 ise 9. gün sakrifiye edildi ve elde edilen yağlar erken apoptozu değerlendirmek için immünhistokimyasal yöntemlerle boyandı. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerledirildi.
Özet (Çeviri)
Recently use of fat grafting has been popularized in plastic Surgery. The main reasons for this are: use of fat grafting is a good soft tissue filler, cheap, easy and has no side effects. But the survival rate of fat grafts is unknown. There are lots of studies about methods to increase fat graft survival rate. The purpose of this study is to increase fat graft survival rate and to inhibit early stage apoptosis that cause fat cell death after ischemia by using minocycline (antiapoptotic, antiinflammatory and antibacterial drug) . Forty-eight Wistar Albino rats were used. We had 8 groups, and every group has 6 rats in each. Group 1 and 5 is control group, we did not use minocycline, we get inguinal fat pads and put them in interscapular area. Group 2 and 6 is systemic minocycline group. Group 3 and 7 is local minocycline group. Group 4 and 8 is local and systemic minocycline group. In every group we get their inguinal fat pads and after systemic, local or both minocycline application, their fat pads transplanted their back. Group 1, 2, 3 and 4 were sacrifice after 90 days later. We get their fat pads from back for analyse of fat graft survival by volume measure and histological procedures. Group 5, 6, 7 and 8 were sacrifice after 9 days later and we determined early stage apoptosis by histological procedures. Results analysed using statistical methods.