Klasik jeodezik ölçmelerle sayısal arazi modelleri
- Tez No: 34794
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Tüm mühendislik hizmetlerinde olduğu gibi haritacılıkta da iş yükünü hafifletmede bilgisayar kullanımı gündemdedir. Bilgisayar ortamında haritaların üretilmesi için sayısal arazi modeli kavramı ortaya atılmıştır. Sayısal arazi modeli, arazinin sayısal gösterimidir. Bu çalışma, jeodezik ölçmelerle sayısal arazi modellerini konu almıştır. Sayısal arazi modeli üçgenleme ve raster yöntemleriyle üretilmektedir. Model oluşumunda kullanılan interpolasyon yöntemlerine topluca bakıldıktan sonra, aşağıdaki" yöntemler araştırılmış, özellikle klasik jeodezik ölçmelerde yaygın olarak kullanılan lineer interpolasyon irdelenmiştir. -Multiquadrik interpolasyon -Bilineer interpolasyon -En küçük parçalardaki polinomlarla interpolasyon -Lineer interpolasyon -Çift lineer interpolasyon Ayrıca uygun eğrinin saptanması ve eğrilerin yumuşatılması için önerilen yaklaşımlar araştırılmıştır. Üçgenleme yöntemi, jeodezik amaçlı sayısal arazi modeli üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle üçgenleme yöntemiyle sayısal arazi modelleri ayrı bir bölümde ele alınmış, yüzey oluşumunda önerilen algoritmalar irdelenmiştir. Üçgenleme yazılımı olan DCA ile uygulama yapılarak üçgenleme oluşturulmuş, yükseklik eğrileri çizilmiştir. Eğri araştırması yapılmıştır. Sonuç olarak raster ve üçgenleme yöntemi karşılaştırılmış, eşyükseklik eğrileri için splaynlar önerilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The usage of computers in reducing the hard work in the area of surveying has taken place for recent years as well as other engineering services. A conception of digital terrain modeling for producing of topographic plans in the computer environment has been suggested. The digital terrain model analyses and indicates the site survey data.. This study is concerned with geodesic measures and digital terrain models. The digital terrain model is produced by the processes of triangulation and raster. After having looked over the interpolation process which is used for modelling, the following processes are searched out, especially lineer interpolation method which has been widely used in classical geodesic surveys. -Multiquadric Interpolation -Bilineer Interpolation -Interpolation with the polynoms in the smallest pieces. -Lineer Interpolation -Double lineer Interpolation In addition, proposed approaches for prediction of proper curves and smoothing of curves has been explored.. The triangulation method has been widely used in production of geodesic aimed digital terrain model. This is why triangulation method and digital terrain modeling have been looked over seperately, and proposed algorithms in making surface has been examined. By using the DCA which is a civil engineering and surveying software triangulation and contours has been produced and a curve research has been done. As a result of this study, raster and triangulation method have been compared, and splines for contours has been suggested. vii