Tıp okulların akustik konfor koşullarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 34795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Eğitim bir toplumun yaşam düzeyini yükselten araçlar dan en önemlisidir. Eğitim ve öğretimin gerçekleştiği mekanlar ise, insanların yaşamlarının büyük bölümünü geçirdikleri, için de öğretilenlerin yanında kendilerinin de etkin bir biçimde ka tıldıkları yerlerdir. Yaşamlarının yönlendirilmesinde önemli bir rol oynayan bu yapılarda, öğrenme süreci içerisinde fizik ortam koşullarının sağlanması, öğrenmeyi kolaylaştıran fizyolo jik ve psikolojik yönden sağlam bir kuşağın yetiştirilmesinde temel etken olacaktır. İstenmeyen ve insanı rahatsız eden ses olarak tanım lanan gürültü, teknolojik gelişmeye paralel olarak insanları her geçen gün daha fazla rahatsız etmektedir. Toplumun gelece ğini doğrudan etkileyen genç kuşakların yetiştirildiği eğitim yapılarında, gürültünün olumsuz etkileri diğer yapılara oranla daha belirgin ortaya çıkar. Gürültünün eğitim yapılarını doğru dan ilgilendiren etkileri ise konuşmanın anlaşılabilirliğini azaltması, dikkati toplayamama, çabuk yorulma gibi sıralanabi lir. Bu çalışmanın amacı, tip okullarda akustik konfor ko şullarının incelenmesi, yani işitsel konforun oluşmasında gü rültü denetimi ve hacim akustiği konularının irdelenerek değer lendirilmesi olarak belirlenmiştir. Değinilen bu amaca ulaşmak için çalışmanın; 1. Bölümünde, giriş başlığı altında konu kısaca özet lenmiş, 2. Bölümünde ise tip okullar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. 3. Bölümde, işitsel konforun oluşturulması için gü rültü denetimi ve hacim akustiği konularına değinilmiştir. 4 ve 5. Bölümlerde, İstanbul^da farklı gürültü böl gelerinde yer alan eğitim yapıları seçilmiş ve seçilen okularda anketler düzenlenerek yapı kullanıcılarının görüşleri alınmış tır. Ayrıca söz konusu eğitim yapılarında iç ve dış gürültü dü zey ölçmeleri gerçekleştirilerek Gürültü Kontrol Yönetmeliğiii ve anket verileri ile "karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. 6. Bölümde ise anlaşılabilirlik etkenlerinin derslik ler için optimal koşulları belirlenmiş ve tip dersliklerdeki durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Education is one of the most important tool that will rise the level of the peoples life. The places that the peoples life. The places that the Education take place are when the people lives together for a long time with the teachers besides learners. To built a pysical environment which makes it easier to learn and to built phycological environment will make it easier to help to educate the new generation. We can explain the noise which makes people unconf ortable and unwanted thing. With the thecnological growth the noise gets as a bigger problem and the one of the most important factor is. The building that directly effects the growth of the new generations education and the noise gets more efficient factor at the time. The noise in the educational buildings makes people hard to understand each other to lose importance and makes people very tired. The porpuse of this work is to get the confert of an acoustics aginst the noise. We can explain this work as to get the control of acoustics of the noise and the volume of the acoustics in this educational buildings. We can put this work in six sections: l)First section is the preface 2)In the second section sove basic knowledge has been given about the type of a school. 3)The third section is about producing the hearing confert against the noise 4-5)We have been sellected the educational buildings in the noisy in Istanbul. In these sellected schools, we have talked to the user of the buildings. We have also wighted the inside and outside volume of acoustics 6)At this section understandibility in the classrooms and the optimality in the classrooms have been looked out.