Evsel ve endüstriyel katı atıkların yakılması ile ilgili sistemlerin araştırılması ve ekonomikliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 34797
  2. Yazar: İSMAİL KARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yakma ve araziye gömme yanabilen atık maddeleri yok etmek için son zaman larda tercih edilen metodlardır. Ancak, özellikle büyük halk kitlesinin bulunduğu yerlerde çöplüklerin şehir merkezinden uzakta bir noktada seçilmesi, yakma işlemini daha uygun hale getirmektedir Yakma fırını dizaynı yanan çöplerin özeliklerinin ve tiplerinin büinmesiyle başlar. Kimyasal bileşimi ve nem içeriği gibi özeliklerin kesin olarak bilinmesi dizayn açısından önemlidir. Bu özeliklerin ve besleme oranlarının değişmesi, çöp yakma fırınlarının da önemli gelişmesine neden olur. Diğer yanma proseslerinde, yakıt özelikleri ve oranları tahmin edilebildiği gibi tamamen de kontrol edilebilir. Bu ideal durum bir çok çöp yakma proseslerinde sağlanamaz. Buna ilaveten, çöp bileşimindeki nem, uçuculuk, farklı kül bileşimi, yoğunluk, yanma ısısı, yanma oranı ve partikül büyüklükleri çok farklı değerler gösterir. Tüm bu faktörler, çalışma oranlarım ve alev yayılımım doğrudan etkiler. Bu çalışmanın, ilk ve ikinci bölümlerinde çöpün özelikleri ve sınıflandırılma ları yapılarak, yakma ile diğer yok etme sistemlerinin karşılaştırılması incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çöp yakma olaymda meydana gelen olaylar incelenmiş, yanabilirliği hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümlerde ise, evsel ve endüstriyel atık yok etme fırınlan incelenerek, bu fırınlara ait dizayn örnekleri verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Incineration and landfill are presently the preferred methods for combustible waste disposal. However, selecting landfill sites' distances from centreums, incinerations may become the common method of disposal, particulary in large comminities. The development of incinerator desmgs begins with a basic knowladge of the types and quantities of refuse to be burned. It is particulary helpful to give information on certain properties, including chemical composition and moisture content. These spesific properties and fluctuation in the charge in batch operations make the development of satisfactory incinerator desings.In most other lands of combustion processes, fuel quality and fuel rates are predictable and usually are precisely controlled. This ideal situation does not prevail in most refuse incineration processes. In addition to the wide variance in refuse composition, wetness and volatility, there are differences in ash content, bulk density, heat of combustion, burning rate, and compenent- partical size with which to content All of these factors affect to the operating rate,flame travel, combustion temperatures, combustion - air requirements and the need for auxiliary heat. In first two chapters of this study, making classification and obtaining specification of refuse, incineration has been compared with the other disposal systems. In third chapter, The cases of solid waste's incineration have been observed and the knowledges of combustiblity are given. Finally, municipal and industrial incineratorshas been researched and the examples of desingn about these incinerators were calculated