Programlanabilir lojik kumanda cihazları ve endüstriye uygulanması
  1. Tez No: 34798
  2. Yazar: ENGİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bir programlanabilir lojik kumanda cihazı (PLC), birçok tipte çeşitli güçlüklerde kontrol fonksiyonlarını gerçekleş tiren kullanıcı dostu elektronik bir bilgisayardır. PLC, bilgisayar kullanımında usta olmayan bir kişi tarafından da programlanıp işletilebilir. PLC, açılıp kapanan bir sistemle işletilebildiği gibi değişken çıkış gerektiren bir sistemle de çalıştırılabilmektedir. Birinci bölümde, PLC tanımı yapılmaktadır. Röle lojik ve bilgisayarlı sistemlerin bugün kullanılamakta olan PLC'lere kadar tarihsel gelişimi anlatılarak kontrol sistemlerinde PLC kullanımının avantaj ve dezavantajları açıklanmaktadır, ikinci bölümde PLC yerleşim düzeni, PLC kontrolundaki lojik prensipler ve PLC arasındaki bilgi alışverişini sağlayan iletişim arabirimlerinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölüm, PLC iç yapısı ve işetimi ile iç yapı bloklarını içermektedir. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerde ise giriş çıkış arabirim tipleri ile giriş çıkış elemanı olarak kullanlan aygıtlar tanıtılmaktadır. Yedinci bölümde PLC programlama metodları açıklanmaktadır. Sekizinci bölümde ise kullanımı en kolay olan merdiven programlamadan bahsedilmektedir. Son üç bölüm ise PLC'nin tipik endüstriyel uygulamaları ile ilgilidir. Dokuzuncu bölümdeki program çözümleri hem merdiven diyagram olarak hem de BASIC program olarak verilmektedir. Onuncu bölümde tipik endüstriyel uygulamalar açıklanmaktadır. Son olarak da onbirinci bölümde tipik bir endüstriyel robotun PLC ile kontrolü geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A programmable logic controller (PLC) is a user-friendly electronic computer that carries out control functions of many types and levels of complexity. It can be programed, controlled, and operated by a person unskilled in operating computers. The PLC can be operated on the input side by on/off devices or by variable input devices. In the first introductory chapter, it is mentioned that what a PLC is. It is then discussed the evolution of relay logic and computer systems into the present day PLCs. It is also listed and discussed some advantages and disadvantages of using PLC over control systems. In second chapter, system layout of a PLC, logic principles which is used to control a PLC, and communication interfaces to transfer information between PLCs are mentioned. Third chapter cover internal structure and operation of a PLC. It also cover parts of main body of a PLC. In fourth, fifth, and sixth chapter, types of input and output interfaces and equipments that are using as input and output devices are explained. In seventh chapter, programming methods are described. Ladder programming, which is very easy to learn for unskilled person, is shown in eighth chapter. Last three chapter, are concern with how PLCs are used in typical basic and industrial applications. In ninth chapter, programming solutions are expressed as ladder and BASIC programs. Typical industrial applications are discussed in tenth chapter. Finally, in eleventh chapter, a typical industrial robot control by using PLC is developed.