Jeodezik veri tabanı tasarımı
- Tez No: 34799
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bilgi işlem teknolojisindeki hızlı gelişme sayesinde Bilgi Sistemleri çok büyük gelişme göstermiştir. Jeodezik Bilgi Sistemleri (JBS), Jeodezik varlıklara ait grafik ve grafik olmayan verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi, analizi ve gösterimi fonksiyonlarını bir bütün olarak yerine getiren yazılım ve donanım bileşenlerinden oluşur. Jeodezik Veri Tabanı (JVT), Jeodezik Bilgi Sistemi'nin çekirdiğini oluşturur. JVT'da toplanacak verilerin kapsamı çok geniştir ve bu veriler arasında kurulacak ilişkiler oldukça karmaşıktır. Konu jeodezik olduğundan, yeryüzünde, arazide yapılan ölçümler hakkında, tutulması gereken birçok bilgi yanında, değerlendirilmiş (Dengelenmiş ve doğrulanmış) değerlerin de tutulması gerekmektedir. îyi tasarlanmış bir jeodezik veri yapısıyla yapılandırılmış, iyi bir proje yönetimi altında etkin bir sistem geliştirme ve gerçekleştirme metodu izlenerek kurulacak Jeodezik Bilgi Sistemleri, hızlı, doğru ve etkili karar vermek için gerekli imkanları sağlayacak ve birçok uygulama alanında çok büyük faydalar sağhyacaktır. vu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In paralel with the fast evaluation in computer technology, Information Systems have progressed considerably. Geodetic Information System (GelS), consist of software and hardware components fulfilling the functions of acquiring, storing, processing, analysing and displaying graphic and non-graphic data about the geodetical entities. Geodetical Data Base (GDB) is the care of GelS. The content of data to be stored in GDB is tremendously comprehensive and relationships to be built between these data are rather complex. Since the subject is about Geodesy, evaluated data (Adjusted and checked data) must also be hold beside the data to be acquired about surveys to be realized on earht surface. A wide variety of possibilities in a number of applications and a considerable number of requiremenets necessary to make decisions rapidly, correctly, fairly and effectively will be provided by GDB which is structured by a Geodetic data Structure at a high level and built by a good management of project and created by following an effective system development and implementation process, as well. vm